Morgen-briefing: Dansk Industri vil begrænse mobiltelefoni i skolerne / Dansk Facebook-chef: AI bliver det vigtigste i vores annonceforretning / Techvirksomhed rejser 10 millioner kroner og ekspanderer til Danmark

Morgen-briefing: Dansk Industri vil begrænse mobiltelefoni i skolerne / Dansk Facebook-chef: AI bliver det vigtigste i vores annonceforretning / Techvirksomhed rejser 10 millioner kroner og ekspanderer til Danmark / Softwarevirksomhed: Fødevareproducenter digitaliserer mere og mere

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen!

Velkommen til dagens morgenbriefing, som i denne uge leveres af Kristoffer Ingemand.

I dag kan du læse om mobiltelefoni i skolerne, Meta i Danmark, en tech-startups og digitalisering af fødevareindustrien.

Dansk Industri vil begrænse mobiltelefoni i skolerne

Danmarks største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI) vil have børns mobilforbrug ned.

Derfor ønsker organisationen, at der skal indføres et stop for brugen af mobiltelefoner i den danske folkeskoler.

Det skriver Berlingske.

"Lige nu er et ekstremt afgørende tidspunkt i historien. Det er lige nu, vi skal trykke på bremsen, før det kommer totalt ud af kontrol," siger Lars Sandahl Sørensen, administrerende direktør for DI til Berlingske.

Dansk Facebook-chef: AI bliver det vigtigste i vores annonceforretning

Metas danske landedirektør, Pia Tandrup, slår fast, at selskabets annonce-AI outperformer marketeers arbejde med reklamer på platformene.

Det skiver medier Markedsføring.

"Det er der, vi ser det største skifte nu. Vores AI er blevet så dygtig, at vi i virkeligheden ser de bedste resultater, når man lader AI’en arbejde for sig. Vores anbefaling er nu til annoncører, at du skal undgå selv at hypersegmentere dine målgrupper, når du annoncerer hos os," siger Pia Tandrup til mediet og tilføjer:

"Det er en ret ny og svær ting for marketingfolk at slippe den kontrol. Vi kan godt lide at have fuldstændig styr på vores content, hvor det lander, og hvem det rammer. Men i den nye verden skal du ikke sætte de restriktioner. Du skal tro på, at AI’en bedst til at finde de rette personer til at nå dine kampagnemål," siger hun.

Techvirksomhed rejser 10 millioner kroner og ekspanderer til Danmark

Techvirksomheden Stepler, som står bag en sundhedsapp, er netop blevet lanceret på det danske marked. Det sker efter selskabet har rejst 10 millioner kroner

Det skriver selskabet i pressemeddelelse.

Stepler har ifølge meddelelsen mere end fem millioner brugere på tværs af Sverige, Norge, Polen, Tyskland, Italien, Spanien, Frankrig, Holland, og nu er turen kommet til Danmark.

"Vi er glade for at bringe vores app til Danmark, hvor vi tror, at den vil have en positiv indvirkning på befolkningens sundhed," siger Niklas Joensen, landedirektør for Stepler i Danmark, i meddelelsen.

Softwarevirksomhed: Fødevareproducenter digitaliserer mere og mere

Softwarevirksomheden Data Intelligence oplever, at flere og flere fødevareproducenter digitaliserer deres produktion.

Men Data Intelligence vil have endnu flere med. Derfor selskabet en del af Teknologisk Instituts projekt, som fokuserer på at mindske produktionsspild i fødevarebranchen ved hjælp af digitalisering.

Det fremgår af en pressemeddelelse.

"Vi oplever, at de fleste, vi snakker med i branchen, er helt klar over, at digitalisering er et vigtigt værktøj til at få mere ud af produktionen – og helt centralt for at sikre en fremtidig konkurrencedygtig produktion."

"Ved at opsamle data får man et bedre grundlag for at træffe beslutninger og justere, hvor der faktuelt er et behov. I gennemsnit optimerer DIAP-brugere (selskabets platform, red.) deres produktion med 15 procent. Det giver mening på bundlinjen," forklarer Jesper Rantala, administrerende direktør i Data Intelligence i meddelelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec