IBM Danmark har forbudt sine ansatte at bruge ChatGPT

De ansatte hos IBM Danmark må ikke bruge ChatGPT. Flere andre virksomheder har også indført forbud mod ChatGPT på grund af frygt for datalæk.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Mens det lader til, at tech-verdenen slet ikke kan få nok af AI og alle mulighederne i kunstig intelligens-teknologier, er det imidlertid slet ikke tilladt at bruge OpenAI's ChatGPT, hvis man er ansat hos IBM Danmark.

Det skriver Børsen.

"Hvis jeg eksempelvis bad ChatGPT om at skrive et mødereferat eller et tilbud og fodrede den med kontekst-specifik data, så kan jeg risikere, at andre får adgang til det samme mødereferat eller det samme tilbud,” siger Thomas Kovsted, administrerende direktør i IBM Danmark til mediet.

Han peger blandt andet på, at der ikke er gennemsigtighed i forhold til den bagvedliggende datamodel, og derudover understreger han, at IBM selv har udviklet kunstig intelligens-løsninger i mange år.

Flere tech-giganter er desuden bekymrede for datalæk ved medarbejdernes brug af ChatGPT.

Frygten blev for alvor til virkelighed, da ansatte på Samsungs mikrochips-fabrik i Sydkorea ved en fejl kom til at lække fortrolige oplysninger i ChatGPT.

Det skete bland andet ved, at en medarbejder indsatte en fortrolig kode og bad ChatGPT om at optimere den.

Samsung har også forbudt sine ansatte at bruge af ChatGPT i arbejdstiden.

IBM har selv AI-teknologi

IBM har i mere end et år ti arbejdet på deres AI-model, Watson, og det er blot syv dage siden, at IBM løftede sløret for deres nye AI- og dataplatform, Watsonx.

Virksomheder kan bruge Watsonx-platformen til at træne og implementere AI-modeller, automatisk generere kode ved hjælp af naturligt sprog og bruge forskellige store sprogmodeller til en lang række forskellige formål.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect