IBM Danmark har forbudt sine ansatte at bruge ChatGPT

De ansatte hos IBM Danmark må ikke bruge ChatGPT. Flere andre virksomheder har også indført forbud mod ChatGPT på grund af frygt for datalæk.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Mens det lader til, at tech-verdenen slet ikke kan få nok af AI og alle mulighederne i kunstig intelligens-teknologier, er det imidlertid slet ikke tilladt at bruge OpenAI's ChatGPT, hvis man er ansat hos IBM Danmark.

Det skriver Børsen.

"Hvis jeg eksempelvis bad ChatGPT om at skrive et mødereferat eller et tilbud og fodrede den med kontekst-specifik data, så kan jeg risikere, at andre får adgang til det samme mødereferat eller det samme tilbud,” siger Thomas Kovsted, administrerende direktør i IBM Danmark til mediet.

Han peger blandt andet på, at der ikke er gennemsigtighed i forhold til den bagvedliggende datamodel, og derudover understreger han, at IBM selv har udviklet kunstig intelligens-løsninger i mange år.

Flere tech-giganter er desuden bekymrede for datalæk ved medarbejdernes brug af ChatGPT.

Frygten blev for alvor til virkelighed, da ansatte på Samsungs mikrochips-fabrik i Sydkorea ved en fejl kom til at lække fortrolige oplysninger i ChatGPT.

Det skete bland andet ved, at en medarbejder indsatte en fortrolig kode og bad ChatGPT om at optimere den.

Samsung har også forbudt sine ansatte at bruge af ChatGPT i arbejdstiden.

IBM har selv AI-teknologi

IBM har i mere end et år ti arbejdet på deres AI-model, Watson, og det er blot syv dage siden, at IBM løftede sløret for deres nye AI- og dataplatform, Watsonx.

Virksomheder kan bruge Watsonx-platformen til at træne og implementere AI-modeller, automatisk generere kode ved hjælp af naturligt sprog og bruge forskellige store sprogmodeller til en lang række forskellige formål.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura