IBM Danmark har forbudt sine ansatte at bruge ChatGPT

De ansatte hos IBM Danmark må ikke bruge ChatGPT. Flere andre virksomheder har også indført forbud mod ChatGPT på grund af frygt for datalæk.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Mens det lader til, at tech-verdenen slet ikke kan få nok af AI og alle mulighederne i kunstig intelligens-teknologier, er det imidlertid slet ikke tilladt at bruge OpenAI's ChatGPT, hvis man er ansat hos IBM Danmark.

Det skriver Børsen.

"Hvis jeg eksempelvis bad ChatGPT om at skrive et mødereferat eller et tilbud og fodrede den med kontekst-specifik data, så kan jeg risikere, at andre får adgang til det samme mødereferat eller det samme tilbud,” siger Thomas Kovsted, administrerende direktør i IBM Danmark til mediet.

Han peger blandt andet på, at der ikke er gennemsigtighed i forhold til den bagvedliggende datamodel, og derudover understreger han, at IBM selv har udviklet kunstig intelligens-løsninger i mange år.

Flere tech-giganter er desuden bekymrede for datalæk ved medarbejdernes brug af ChatGPT.

Frygten blev for alvor til virkelighed, da ansatte på Samsungs mikrochips-fabrik i Sydkorea ved en fejl kom til at lække fortrolige oplysninger i ChatGPT.

Det skete bland andet ved, at en medarbejder indsatte en fortrolig kode og bad ChatGPT om at optimere den.

Samsung har også forbudt sine ansatte at bruge af ChatGPT i arbejdstiden.

IBM har selv AI-teknologi

IBM har i mere end et år ti arbejdet på deres AI-model, Watson, og det er blot syv dage siden, at IBM løftede sløret for deres nye AI- og dataplatform, Watsonx.

Virksomheder kan bruge Watsonx-platformen til at træne og implementere AI-modeller, automatisk generere kode ved hjælp af naturligt sprog og bruge forskellige store sprogmodeller til en lang række forskellige formål.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg