Microsoft vil genopfinde Windows 11: Nu kommer en stor AI-opgradering

Ved Microsofts store udviklerkonference Build blev det annonceret, at Windows 11 får en AI-Copilot i stil med, hvad der er blevet annonceret til andre dele af Microsofts produktportefølje. Annonceringen løfter sløret for et længerevarende mysterium fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

AI skal for alvor til at spille en større rolle for Windows-brugere.

I forbindelse med dette års Microsoft Build har tech-giganten annonceret Copilot til Windows 11.

Derved kan brugere hurtigere om nemmere få adgang til forskellige Windows-værktøjer ved at skrive en kommando.

Windows Copilot bliver baseret på en platform med Bing Chat og OpenAI-teknologi, som er bundet sammen med diverse Windows-apps.

Windows Copilot kommer som preview til juni.

Sidste år ved den store elektronikmesse CES (Consumer Electronics Show) talte Microsoft produktchef og chef for Windows, Panos Panay, om at den næste generation af Windows ville blive defineret af AI.

”AI kommer til at genopfinde, hvordan du gør alting på Windows, bogstaveligt talt. Som disse store generative modeller, tænk sprogmodeller, kodegenerationsmodeller, billedmodeller; disse modeller er så kraftfulde, så dejlige, så nyttige, personlige,” sagde han og fortsætter:

”Men de er også meget computer-intensive, og vi har derfor ikke kunnet gøre det før. Vi har aldrig set disse intense arbejdsbyrder i denne skala før, og de er lige her. Der bliver brug for et operativsystem, der udvisker grænsen mellem cloud og edge, og det er det, vi er i gang med lige nu.”

Han kunne dog ikke komme det nærmere, og han var også meget påpasselig med ikke at afsløre for meget, og det skabte flere spekulationer om, hvad han mente, og om der var en ny version af Windows på vej.

Men nu står det klart, at det i hvert fald blandt andet var Windows Copilot han hentydede til.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos