Microsoft vil genopfinde Windows 11: Nu kommer en stor AI-opgradering

Ved Microsofts store udviklerkonference Build blev det annonceret, at Windows 11 får en AI-Copilot i stil med, hvad der er blevet annonceret til andre dele af Microsofts produktportefølje. Annonceringen løfter sløret for et længerevarende mysterium fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

AI skal for alvor til at spille en større rolle for Windows-brugere.

I forbindelse med dette års Microsoft Build har tech-giganten annonceret Copilot til Windows 11.

Derved kan brugere hurtigere om nemmere få adgang til forskellige Windows-værktøjer ved at skrive en kommando.

Windows Copilot bliver baseret på en platform med Bing Chat og OpenAI-teknologi, som er bundet sammen med diverse Windows-apps.

Windows Copilot kommer som preview til juni.

Sidste år ved den store elektronikmesse CES (Consumer Electronics Show) talte Microsoft produktchef og chef for Windows, Panos Panay, om at den næste generation af Windows ville blive defineret af AI.

”AI kommer til at genopfinde, hvordan du gør alting på Windows, bogstaveligt talt. Som disse store generative modeller, tænk sprogmodeller, kodegenerationsmodeller, billedmodeller; disse modeller er så kraftfulde, så dejlige, så nyttige, personlige,” sagde han og fortsætter:

”Men de er også meget computer-intensive, og vi har derfor ikke kunnet gøre det før. Vi har aldrig set disse intense arbejdsbyrder i denne skala før, og de er lige her. Der bliver brug for et operativsystem, der udvisker grænsen mellem cloud og edge, og det er det, vi er i gang med lige nu.”

Han kunne dog ikke komme det nærmere, og han var også meget påpasselig med ikke at afsløre for meget, og det skabte flere spekulationer om, hvad han mente, og om der var en ny version af Windows på vej.

Men nu står det klart, at det i hvert fald blandt andet var Windows Copilot han hentydede til.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S