Microsoft vil genopfinde Windows 11: Nu kommer en stor AI-opgradering

Ved Microsofts store udviklerkonference Build blev det annonceret, at Windows 11 får en AI-Copilot i stil med, hvad der er blevet annonceret til andre dele af Microsofts produktportefølje. Annonceringen løfter sløret for et længerevarende mysterium fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

AI skal for alvor til at spille en større rolle for Windows-brugere.

I forbindelse med dette års Microsoft Build har tech-giganten annonceret Copilot til Windows 11.

Derved kan brugere hurtigere om nemmere få adgang til forskellige Windows-værktøjer ved at skrive en kommando.

Windows Copilot bliver baseret på en platform med Bing Chat og OpenAI-teknologi, som er bundet sammen med diverse Windows-apps.

Windows Copilot kommer som preview til juni.

Sidste år ved den store elektronikmesse CES (Consumer Electronics Show) talte Microsoft produktchef og chef for Windows, Panos Panay, om at den næste generation af Windows ville blive defineret af AI.

”AI kommer til at genopfinde, hvordan du gør alting på Windows, bogstaveligt talt. Som disse store generative modeller, tænk sprogmodeller, kodegenerationsmodeller, billedmodeller; disse modeller er så kraftfulde, så dejlige, så nyttige, personlige,” sagde han og fortsætter:

”Men de er også meget computer-intensive, og vi har derfor ikke kunnet gøre det før. Vi har aldrig set disse intense arbejdsbyrder i denne skala før, og de er lige her. Der bliver brug for et operativsystem, der udvisker grænsen mellem cloud og edge, og det er det, vi er i gang med lige nu.”

Han kunne dog ikke komme det nærmere, og han var også meget påpasselig med ikke at afsløre for meget, og det skabte flere spekulationer om, hvad han mente, og om der var en ny version af Windows på vej.

Men nu står det klart, at det i hvert fald blandt andet var Windows Copilot han hentydede til.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse