Vi befinder os i en ny teknologisk æra med AI, siger Nvidia-direktør: "Alle er programmører nu - du skal bare sige noget til computeren"

”Vi har lukket den digitale kløft," siger Jensen Huang, CEO i Nvidia, der kalder AI for en computerrevolution.

Artikel top billede

Barrieren for at udvikle og programmere software er nu så lav, at alle, der har adgang til kunstig intelligens-teknologier, kan kalde sige computerprogrammør.

Sådan lyder det fra Jensen Huang, administrerende direktør i den amerikanske chipproducent Nvidia, da han talte ved Computex- konferencen i Taiwan i går, mandag. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

"Programmeringsbarrieren er utrolig lav. Vi har lukket den digitale kløft. Alle er programmører nu - du skal bare sige noget til computeren," fortalte han.

Jensen Huang kaldte AI for en digital computerrevolution, og sagde, at der med kunstig intelligens ikke er nogen tvivl om, at vi lige nu befinder os i en ny computeræra.

"Det (AI red.) kommer til at røre bogstaveligt talt hver eneste industri," sagde Jensen Huang.

Ved konferencen løftede han sløret for flere Nvidia-nyheder herunder, at de har indgået partnerskab med verdens største reklamegruppe WPP for at lave AI-genereret indhold til digital annoncering.

Nvidia-aktien har været på himmelflugt den seneste tid og steg over 25 procent på en enkel dag i sidste uge, da de aflagde regnskab.

Det er verdens mest værdifulde børsnoterede chipproducent som leverandør af semikonduktorer og computersystemer til bl.a. brug af kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS