Topchefer opfordrer til handling: ”Risikoen for masseudryddelse som følge af AI bør være en global prioritet”

I et åbent brev erklærer blandt andre Sam Altman, administrerende direktør for OpenAI, at kunstig intelligens kan udgøre en eksistentiel trussel mod menneskeheden.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Flere ledende eksperter indenfor kunstig intelligens har de seneste måneder advaret mod teknologien, hvis den ender i de forkerte hænder.

I går, tirsdag, kom der så endnu en faretruende advarsel med budskabet om, at AI kan udgøre en eksistentiel trussel mod menneskeheden.

Advarslen fremgår i et åbent brev underskrevet af en stor gruppe ledere indenfor industrien.

"Risikoen for masseudryddelse som følge af A.I. bør være en global prioritet sammen med andre samfundsmæssige risici, såsom pandemier og atomkrig," står der bl.a. i det åbne brev udgivet af Center for AI Safety, der er en nonprofitorganisation.

Underskriverne omfattede topledere fra flere af de førende virksomheder indenfor A herunder Sam Altman, administrerende direktør for OpenAI, der står bag Chat GPT og Demis Hassabis, administrerende direktør for Google DeepMind.

Geoffrey Hinton, der var ofte den første i verden, der tog en Ph.D. i kunstig intelligens og ofte betragtes som AI’ens Gudfar, har også underskrevet erklæringen. Det samme har andre fremtrædende forskere på området.

I marts måned underskrev en række andre topfolk i tech-branchen, heriblandt Tesla-chefen Elon Musk og Apple-stifteren Steve Wozniak, et åbent brev, der opfordrede til at sætte AI-udviklingen på pause, fordi det udgjorde en for stor samfundstrussel.

Førnævnte Geoffrey Hinton har også været en fremtrædende debattør i AI-debatten den seneste tid.

Efter at have brugt brugt over 40 år af sit liv på at udbrede kunstige intelligens-teknologier for bl.a. Google, sagde han i starten af maj måned sit job op for at kunne tale frit om truslen fra AI.

Siden er Geoffrey Hinton gået verden rundt i medier med busskabet om, at AI er ved at komme ud af kontrol og potentielt kan udgøre en eksistentiel trussel mod menneskeheden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job