Nationalbanken betaler hackere for at udføre cyberangreb mod danske banker

Finansielle it-systemer i Danmark bliver med jævne mellemrum udsat for cyberangreb, der er organiseret af Nationbanken i Danmark. Målet er at styrke cybersikkerheden ved at finde systemernes svagheder, før de it-kriminelle finder dem.

Artikel top billede

Når danske banker og it-systemer i den finansielle sektor bliver udsat for hackerangreb, er det ikke nødvendigvis fra folk, der har ondt i sinde.

Det skriver Børsen.

For Nationbanken har siden 2019 haft et såkaldt Tiber-DK-Program, hvor den danske nationalbank hyrer white hat-hackere til at udføre cyberangreb, som skal trykprøve it-systemerne i det finansielle Danmark.

“I Nationalbanken har vi som en af vores hovedopgaver at sikre den finansielle stabilitet i Danmark, og en af de store trusler mod den finansielle stabilitet er hackerangreb mod bankernes it-systemer. Derfor er det af stor betydning for os, at vi gennem Tiber-DK-programmet kan øge cybersikkerheden og for eksempel hjælpe bankerne til at blive bedre rustet til at modstå hackerangreb,” siger Pernille Øls Andersen, chef for Nationalbankens Tiber-DK-program, til Børsen.

Nødvendigheden af denne type programmer understreges af, at Center For Cybersikkerhed i sine trusselsvurdering advarede om, at der er en meget høj risiko for at danske virksomheder og institutioner bliver udsat for cyberangreb.

Bruges til at forhindre terror

Tiber står for threat Intelligence Based Ethical Red Teaming, og rammerne for det program som Nationbanken anvender er udviklet af Den Europæiske Centralbank.

Red Teaming er dog en velkendt teknik som bruges både i den fysiske og digitale verden, hvor udefrakommende betales for at forsøge at bryde ind og organisationen. Herefter bruger organisationerne erfaringerne til at styrke deres sikkerhed.

Eksempelvis har de amerikanske luftfartsmyndigheder siden terrorangrebet mod et Pan Am-fly over den skotske by Lockerbie i 1988 jævnligt brugt red teams til at trykprøve den fysiske sikkerhed i amerikanske lufthavne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS