Nationalbanken betaler hackere for at udføre cyberangreb mod danske banker

Finansielle it-systemer i Danmark bliver med jævne mellemrum udsat for cyberangreb, der er organiseret af Nationbanken i Danmark. Målet er at styrke cybersikkerheden ved at finde systemernes svagheder, før de it-kriminelle finder dem.

Artikel top billede

Når danske banker og it-systemer i den finansielle sektor bliver udsat for hackerangreb, er det ikke nødvendigvis fra folk, der har ondt i sinde.

Det skriver Børsen.

For Nationbanken har siden 2019 haft et såkaldt Tiber-DK-Program, hvor den danske nationalbank hyrer white hat-hackere til at udføre cyberangreb, som skal trykprøve it-systemerne i det finansielle Danmark.

“I Nationalbanken har vi som en af vores hovedopgaver at sikre den finansielle stabilitet i Danmark, og en af de store trusler mod den finansielle stabilitet er hackerangreb mod bankernes it-systemer. Derfor er det af stor betydning for os, at vi gennem Tiber-DK-programmet kan øge cybersikkerheden og for eksempel hjælpe bankerne til at blive bedre rustet til at modstå hackerangreb,” siger Pernille Øls Andersen, chef for Nationalbankens Tiber-DK-program, til Børsen.

Nødvendigheden af denne type programmer understreges af, at Center For Cybersikkerhed i sine trusselsvurdering advarede om, at der er en meget høj risiko for at danske virksomheder og institutioner bliver udsat for cyberangreb.

Bruges til at forhindre terror

Tiber står for threat Intelligence Based Ethical Red Teaming, og rammerne for det program som Nationbanken anvender er udviklet af Den Europæiske Centralbank.

Red Teaming er dog en velkendt teknik som bruges både i den fysiske og digitale verden, hvor udefrakommende betales for at forsøge at bryde ind og organisationen. Herefter bruger organisationerne erfaringerne til at styrke deres sikkerhed.

Eksempelvis har de amerikanske luftfartsmyndigheder siden terrorangrebet mod et Pan Am-fly over den skotske by Lockerbie i 1988 jævnligt brugt red teams til at trykprøve den fysiske sikkerhed i amerikanske lufthavne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo