Nationalbanken betaler hackere for at udføre cyberangreb mod danske banker

Finansielle it-systemer i Danmark bliver med jævne mellemrum udsat for cyberangreb, der er organiseret af Nationbanken i Danmark. Målet er at styrke cybersikkerheden ved at finde systemernes svagheder, før de it-kriminelle finder dem.

Artikel top billede

Når danske banker og it-systemer i den finansielle sektor bliver udsat for hackerangreb, er det ikke nødvendigvis fra folk, der har ondt i sinde.

Det skriver Børsen.

For Nationbanken har siden 2019 haft et såkaldt Tiber-DK-Program, hvor den danske nationalbank hyrer white hat-hackere til at udføre cyberangreb, som skal trykprøve it-systemerne i det finansielle Danmark.

“I Nationalbanken har vi som en af vores hovedopgaver at sikre den finansielle stabilitet i Danmark, og en af de store trusler mod den finansielle stabilitet er hackerangreb mod bankernes it-systemer. Derfor er det af stor betydning for os, at vi gennem Tiber-DK-programmet kan øge cybersikkerheden og for eksempel hjælpe bankerne til at blive bedre rustet til at modstå hackerangreb,” siger Pernille Øls Andersen, chef for Nationalbankens Tiber-DK-program, til Børsen.

Nødvendigheden af denne type programmer understreges af, at Center For Cybersikkerhed i sine trusselsvurdering advarede om, at der er en meget høj risiko for at danske virksomheder og institutioner bliver udsat for cyberangreb.

Bruges til at forhindre terror

Tiber står for threat Intelligence Based Ethical Red Teaming, og rammerne for det program som Nationbanken anvender er udviklet af Den Europæiske Centralbank.

Red Teaming er dog en velkendt teknik som bruges både i den fysiske og digitale verden, hvor udefrakommende betales for at forsøge at bryde ind og organisationen. Herefter bruger organisationerne erfaringerne til at styrke deres sikkerhed.

Eksempelvis har de amerikanske luftfartsmyndigheder siden terrorangrebet mod et Pan Am-fly over den skotske by Lockerbie i 1988 jævnligt brugt red teams til at trykprøve den fysiske sikkerhed i amerikanske lufthavne.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos