Center for Cybersikkerhed advarer: Meget høj trussel for cyberspionage i Danmark

Danske virksomheder og myndigheder har meget høj risiko for at blive ofre for cyberspionage i løbet af de næste to år, advarer Center for Cybersikkerhed, der ligeledes advarer om en stigende trussel fra såkaldte cyber-aktivister.

Artikel top billede

Danske virksomheder og institutioner er i meget høj risiko for at blive udsat for cyberpionage.

“Det er meget sandsynligt, at danske myndigheder og virksomheder vil blive udsat
for cyberspionage inden for de næste to år,” lyder advarslen i Center for Cybersikkerheds trusselsvurdering for 2023, der netop er blevet udgivet mandag.

Her pointeres det at truslen for cyberspionage især er koncentreret om udenrigspolitiske og sikkerhedspolitiske forhold som Arktis, Nato, EU og kritisk infrastruktur, hvor fremmed magter vil forsøge at stjæle viden.

“Cyberspionage kan underminere danske interesser, både politisk, økonomisk og sikkerhedsmæssigt. Det er sandsynligt, at fremmede stater benytter cyberspionage som forberedelse af destruktive cyberangreb,” lyder det i vurderingen.

Lav risiko for destruktive cyberangreb

Her understreges det også, at selvom cyberspionage kan ses som forberedelse til et destruktivt cyberangreb, så vurderes den aktuelle risiko for et destruktivt cyberangreb for at være lav.

“Det er mindre sandsynligt, at fremmede stater på nuværende tidspunkt har til hensigt at udføre destruktive cyberangreb mod Danmark. CFCS vurderer dog, at hackergrupper tilknyttet fremmede stater forbereder sig for at kunne udføre destruktive angreb med kort varsel,” lyder i det vurderingen.

Det pointeres dog dog også, at organisationer med aktiviteter i Ukraine eller som leverer produkter og tjenester med relation til krigen vil have en højere risiko.

Af trusselsvurderingen fremgår det desuden, at truslen for cyberkriminalitet fortsat er meget høj, og at velorganiserede ransomware-grupperinger går efter at angribe brede dele af samfundet.

Det vurderes at ransomware-grupper fortrinsvis er drevet af økonomiske motiver og opererer uafhængigt af stater.

Høj og stigende risiko

Til gengæld vurderes det, at der er en høj og stigende risiko for såkaldt cyberaktivitsme, hvor eksempelvis pro-russiske cyberaktivister er klar til at ramme interesser i Danmark og andre NATO-lande.

Center for Cybersikkerhed vurderer, at de russiske såkaldte cyberaktivsiter i stigende grad “har formaliseret deres angrebsmodus og forøget deres kapacitet.”

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS