Center for Cybersikkerhed advarer: Meget høj trussel for cyberspionage i Danmark

Danske virksomheder og myndigheder har meget høj risiko for at blive ofre for cyberspionage i løbet af de næste to år, advarer Center for Cybersikkerhed, der ligeledes advarer om en stigende trussel fra såkaldte cyber-aktivister.

Artikel top billede

Danske virksomheder og institutioner er i meget høj risiko for at blive udsat for cyberpionage.

“Det er meget sandsynligt, at danske myndigheder og virksomheder vil blive udsat
for cyberspionage inden for de næste to år,” lyder advarslen i Center for Cybersikkerheds trusselsvurdering for 2023, der netop er blevet udgivet mandag.

Her pointeres det at truslen for cyberspionage især er koncentreret om udenrigspolitiske og sikkerhedspolitiske forhold som Arktis, Nato, EU og kritisk infrastruktur, hvor fremmed magter vil forsøge at stjæle viden.

“Cyberspionage kan underminere danske interesser, både politisk, økonomisk og sikkerhedsmæssigt. Det er sandsynligt, at fremmede stater benytter cyberspionage som forberedelse af destruktive cyberangreb,” lyder det i vurderingen.

Lav risiko for destruktive cyberangreb

Her understreges det også, at selvom cyberspionage kan ses som forberedelse til et destruktivt cyberangreb, så vurderes den aktuelle risiko for et destruktivt cyberangreb for at være lav.

“Det er mindre sandsynligt, at fremmede stater på nuværende tidspunkt har til hensigt at udføre destruktive cyberangreb mod Danmark. CFCS vurderer dog, at hackergrupper tilknyttet fremmede stater forbereder sig for at kunne udføre destruktive angreb med kort varsel,” lyder i det vurderingen.

Det pointeres dog dog også, at organisationer med aktiviteter i Ukraine eller som leverer produkter og tjenester med relation til krigen vil have en højere risiko.

Af trusselsvurderingen fremgår det desuden, at truslen for cyberkriminalitet fortsat er meget høj, og at velorganiserede ransomware-grupperinger går efter at angribe brede dele af samfundet.

Det vurderes at ransomware-grupper fortrinsvis er drevet af økonomiske motiver og opererer uafhængigt af stater.

Høj og stigende risiko

Til gengæld vurderes det, at der er en høj og stigende risiko for såkaldt cyberaktivitsme, hvor eksempelvis pro-russiske cyberaktivister er klar til at ramme interesser i Danmark og andre NATO-lande.

Center for Cybersikkerhed vurderer, at de russiske såkaldte cyberaktivsiter i stigende grad “har formaliseret deres angrebsmodus og forøget deres kapacitet.”

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

Driftsmedarbejder til Navision

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job