Stor ændring på vej i din MitID-app: Du skal snart scanne din pc-skærm med din telefon

Tirsdag ændres din MitID-app med en stor opdatering. Fremover vil du blandt andet skulle scanne en QR-kode på din computerskærm for at anvende MitID.

Artikel top billede

(Foto: Screenshot / Rasmus Ferdinand Ginman)

Om få dage bliver MitID-appen på din telefon opdateret med en stor opdatering, der kommer til at ændre markant i den måde, som appen anvendes på.

Det sker fra på tirsdag, hvor Digitaliseringssstyrelsen begynder at udsende opdateringen i App Store og Google Play-butikken.

Opdateringen indeholder to vigtige ændringer, som dækker anvendelsen via dels mobiltelefon, dels computer.

Scanne med telefon

Vil du have adgang til en tjeneste via MitID på din computer, betyder ændringen, at du fra på tirsdag først skal scanne en QR-kode på din computer-skærm med din telefon for at få adgang.

QR-koden vil her dukke op på computer-skærmen - og scanningen foretages med telefonen via MitID-appen.

“Dermed bindes indtastningen af bruger-ID og den efterfølgende godkendelse i MitID appen stærkere sammen. Det skal være med til at sikre, at brugeren, der godkender med MitID app, selv har startet handlingen,” meddeler Digitaliseringsstyrelsen.

Adgang via telefon

Skal du have adgang til en tjeneste via MitID på din telefon, vil man fra på tirsdag blive ført over i MitID-appen ved tryk på en enkelt knap, der kommer til at hedde ‘Åbn MitID.-app.’

Det bliver dermed langt mere simplent end i dag, hvor man selv skal fremfinde MitID-appen på sin telefon, og dernæst åbne den manuelt, hvorefter man skal logge ind og dernæst godkende.

Digitaliseringsstyrelsen meddeler, at opdateringen er udviklet og brugertestet ‘over længere tid’ og har været planlagt længe.

“Opdateringen er med til at beskytte brugerne mod en type svindel, vi desværre har set meget af, hvor brugere lokkes til at swipe på en handling, som de ikke selv har startet. Samtidig er vi glade for at kunne imødekomme ønsket om at gøre det nemmere at åbne MitID appen,” meddeler Adam Lebech, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS