Revolutionen udebliver hos Apples CarPlay – men to nye features er alligevel værd at bemærke

Den helt store overhaling af Apples Carplpay udebliver - men to nye og interessante features er alligevel på vej.

Artikel top billede

(Foto: Apple)

Apple viste helt tilbage i juni 2022 at en stor omkalfatring af Carplay-systemet til biler er undervejs.

Ved udviklermessen WWDC viste selskabet, hvordan Carplay fremover vil blive en langt mere integreret del af bilens infotainment-system, hvor nye skærmstørrelser, Widgets og meget, meget mere skulle kunne styres igennem bilens skærme – hvis de vel at mærke er forbundet til ens iPhone.

Et år senere, ved årgang 2023 af WWDC-messen er mængden af Carplay nyheder noget mere behersket.

Her præsenteres to nye features som vil gøre bilturen enklere, særligt med flere ombord.

Med introduktionen af IOS 17, som vil debutere her i efteråret, vil de ombordværende kunne bruge den nye ’SharePlay’ funktion til at styre og ændre playlisten på den enhed, som er sluttet til bilens lydanlæg. Funktionen vil dog kræve brug af Apple Music streaming-tjenesten.

Skulle du befinde dig udenfor mobilnetværkets dækning, kan Apple Kort-app fremover også fungerer offline. Det betyder, at du på forhånd vil kunne udvælge et kortudsnit, som lagres lokalt, for fortsat at få adgang til navigation.

Nyhederne bliver en del af iOS 17, som forventes lanceret i september 2023 omkring samme tidspunkt hvor Apple løfter sløret for sin nye kollektion.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,