Grønland bekymret over sårbar tele-infrastruktur: Vil have Forsvaret til at betale for søkabel

Grønlands kritiske tele-infrastruktur er ekstrem sårbar overfor brud.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Grønlands kritiske teleinfrastruktur er ekstremt sårbar overfor brud, advarer direktør for Grønlands nationale teleselskab Tulsass, Kristian Reinert Davidsen.

Ifølge Ritzau har han netop besøgt et telesite ved Godthåbsfjorden sammen med statsminister Mette Frederiksen, lagmand på Færøerne Aksel V. Johannesen og formanden for den grønlandske regering Naalakkersuisut, Muté B. Egede.

Ifølge Kristian Reinert Davidsen er der nemlig kun to søkabler til og fra Grønland. Kappes de, har Grønland stort set ingen forbindelse til internettet.

Arbejdet med at etablere et nyt søkabel er dog i gang. Det mener Aaja Chemnitz, der sidder i Folketinget for grønlandske IA, at det danske Forsvar bør finansiere.

“For at bevare forsyningssikkerhed og beskytte vores kritiske infrastruktur her i Grønland, så bør Forsvaret som del af forsvarsforliget betale for et ekstra søkabel, “ siger hun ifølge Ingeniøren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen