Farvel til halvstuderede røvere og selvlærte it-folk: Ny type dominerer den danske it-branche

Den danske it-branche er gennem de seneste år blevet overrendt af akademikere, og det betyder, at der er blevet mindre plads til selvlærte it-folk og it-folk med erhvervsuddannelser.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • It-folk med universitetsbaggrund stormer frem. Se udviklingen her
  • Få indblik i tilbagegangen for autodidakt it-folk og it-folk med erhvervsfaglige uddannelser
  • Få en forklaring på, hvad der kan være årsagen til udviklingen
586
3 min
De fleste af os kender de autodidakte it-folk, og måske tilhører du endda selv gruppen.

Mange af dem var en del af den generation, som i 80’erne og 90’erne brugte al deres tid foran computeren på teenage-værelset, og som efterfølgende har gjort det til deres levevej, fordi mulighederne på det fremadstormende it-marked trak mere i dem end skolebænken.

Nogle blev som Facebook-stifteren Mark Zuckerberg succesrige iværksættere, mens andre i dag arbejder som udviklere eller sidder i it-afdelingen på vores arbejdspladser.

Fælles for dem alle er dog, at der bliver færre og færre af dem.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S