Farvel til halvstuderede røvere og selvlærte it-folk: Ny type dominerer den danske it-branche

Den danske it-branche er gennem de seneste år blevet overrendt af akademikere, og det betyder, at der er blevet mindre plads til selvlærte it-folk og it-folk med erhvervsuddannelser.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • It-folk med universitetsbaggrund stormer frem. Se udviklingen her
  • Få indblik i tilbagegangen for autodidakt it-folk og it-folk med erhvervsfaglige uddannelser
  • Få en forklaring på, hvad der kan være årsagen til udviklingen
586
3 min
De fleste af os kender de autodidakte it-folk, og måske tilhører du endda selv gruppen.

Mange af dem var en del af den generation, som i 80’erne og 90’erne brugte al deres tid foran computeren på teenage-værelset, og som efterfølgende har gjort det til deres levevej, fordi mulighederne på det fremadstormende it-marked trak mere i dem end skolebænken.

Nogle blev som Facebook-stifteren Mark Zuckerberg succesrige iværksættere, mens andre i dag arbejder som udviklere eller sidder i it-afdelingen på vores arbejdspladser.

Fælles for dem alle er dog, at der bliver færre og færre af dem.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job