Farvel til halvstuderede røvere og selvlærte it-folk: Ny type dominerer den danske it-branche

Den danske it-branche er gennem de seneste år blevet overrendt af akademikere, og det betyder, at der er blevet mindre plads til selvlærte it-folk og it-folk med erhvervsuddannelser.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • It-folk med universitetsbaggrund stormer frem. Se udviklingen her
  • Få indblik i tilbagegangen for autodidakt it-folk og it-folk med erhvervsfaglige uddannelser
  • Få en forklaring på, hvad der kan være årsagen til udviklingen
586
3 min
De fleste af os kender de autodidakte it-folk, og måske tilhører du endda selv gruppen.

Mange af dem var en del af den generation, som i 80’erne og 90’erne brugte al deres tid foran computeren på teenage-værelset, og som efterfølgende har gjort det til deres levevej, fordi mulighederne på det fremadstormende it-marked trak mere i dem end skolebænken.

Nogle blev som Facebook-stifteren Mark Zuckerberg succesrige iværksættere, mens andre i dag arbejder som udviklere eller sidder i it-afdelingen på vores arbejdspladser.

Fælles for dem alle er dog, at der bliver færre og færre af dem.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S