Artikel top billede

(Foto: Screenshot/Kristoffer Ingemand)

Microsoft opgraderer PowerToys med en række forbedringer

Microsoft har netop udgivet den seneste version af PowerToys. Læs om de nye funktioner her.

Microsoft er kommet med en opdatering til den gratis værktøjskasse til Windows, PowerToys.

Techgiganten har lanceret version 0.71.0 af PowerToys, som kommer med en række forbedringer.

Det fremgår af en meddelelse fra selskabet.

Opdateringen understøtter forhåndsvisning af arkivfiler med Peek.

Derudover er der kommet en rettelse af et PT Run-nedbrud forårsaget af en manglende App.Dark.png-fil. Der er også tilføjet en funktion, der indstiller Registry Preview som standardapp til åbning af .reg-filer.

Det sidste højdepunkt er, at Indstillinger-appen er blevet moderniseret med titellinje og styling, som skal passe bedre til Windows 11.

Dertil kommer en lang række fejlrettelser og mindre tilføjelser. For eksempel tilføjelser til mouse without borders, der er en funktion, som gør det muligt at styre flere enheder med samme mus eller tastatur.

Denne funktion blev lanceret med 0.70.0-versionen, men har nu fået tilføjet en Name2IP-setting samt fået fikset en række fejl i forhold til blandt andet layout.

Læs mere om opdateringen her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere