Microsoft i fuld gang med at granske Outlook-fejl, der ødelægger søgefunktionen

En fejl hos Outlook.com har ført til, at brugere har problemer med søgefunktionen i mailprogrammet. Microsoft undersøger nu sagen.

Artikel top billede

(Foto: Esa Riutta/Pixabay)

(Opdateret: Microsoft har rettet fejlen.)

Techgiganten Microsoft efterforsker nu en fejl i Outlook.com, som gør, at brugere har problemer med søgefunktionen.

Når brugere forsøger at søge på mails, opstår der en fejl, hvor brugeren får beskeden: "Beklager, noget gik galt. Prøv venligst igen senere."

Det skriver Bleeping Computer.

"Vores første gennemgang af Outlook.com serverlogfiler, parallelt med HTTP Archive format (HAR) logfiler, der er fanget under en intern gengivelse af effekt, indikerer, at 401 fejl opstår på grund af en undtagelse, når brugere forsøger at udføre søgningen," siger Microsoft på servicesundhedsportalen og fortsætter:

"Vi fortsætter med at undersøge for at bekræfte kilden, der genererer disse undtagelsesfejl og bestemme metoder til at afhjælpe påvirkningen."

Det er ikke bekræftet konkret, hvilke regioner fejlen rammer.

I slutningen af juni rettede Microsoft en anden fejl, der gjorde at Nord- og Sydamerika ikke kunne få adgang til deres Exchange Online-postkasse via Outlook på nettet.

Microsoft har nu løst problemet, skriver The Register.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S