Fords nye bil lader dig slippe pedalerne men hyler af dig hvis du fjerner øjnene fra vejen

En ny funktion giver briterne mulighed for at hvile fødderne, når der skal køres langt på de britiske motorveje. Men fjerner man øjnene fra vejen både larmer og bremser bilen.

Artikel top billede

Omtrent 155 kroner i måneden skal det koste de britiske Ford Mustang Mach-E bil-ejere at få lov at slippe rattet og foden fra speederen på de britiske motorveje.

Bilen, der kommer med en ny tilkøbsmulighed kaldet BlueCruise, er nemlig lige blevet godkendt hos de britiske myndigheder.

Det skriver The Guardian.

Indtil nu gælder godkendelsen dog kun på motorveje, hvor biler i modsatkørende retning er adskilt af fysiske barrierer.

Men vent, der er mere. For skal Fordens fører bruge funktionen, skal vedkommende holde øjnene på vejen.

Denne nødvendige forsikring har man valgt at løse ved at udstyre bilen med et kamera i forruden, som registrerer førerens øjenbevægelser. Og bevæger øjnene sig væk fra vejen mere end fem sekunder, så starter en hyletone.

Bilen vil lade hyletonen stige i intensitet indtil føreren kigger frem, og sker det ikke inden 15 sekunder, så vil bilen af sig selv begynde at bremse op.

Hvis ikke kameraet, der også kan se gennem solbriller, registrerer at føreren har øjnene på kørebanen i mere end fem minutter, vil bilen alarmere alarmcentralen.

Funktionen løber op i 18 britiske pund om måneden.

"Vi er den første og eneste [producent], der gør dette i Europa," sagde Fords manager Jack Baker, der har til opgave at udrulle tjenesten, til The Guardian.

Nogen a de første, som Ford håber vil have interesse i funktionen er dem, der står over for en kør-selv-ferie hvor funktionen på den længere tur kan give en mere afslappet kørsel.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S