Fords nye bil lader dig slippe pedalerne men hyler af dig hvis du fjerner øjnene fra vejen

En ny funktion giver briterne mulighed for at hvile fødderne, når der skal køres langt på de britiske motorveje. Men fjerner man øjnene fra vejen både larmer og bremser bilen.

Artikel top billede

Omtrent 155 kroner i måneden skal det koste de britiske Ford Mustang Mach-E bil-ejere at få lov at slippe rattet og foden fra speederen på de britiske motorveje.

Bilen, der kommer med en ny tilkøbsmulighed kaldet BlueCruise, er nemlig lige blevet godkendt hos de britiske myndigheder.

Det skriver The Guardian.

Indtil nu gælder godkendelsen dog kun på motorveje, hvor biler i modsatkørende retning er adskilt af fysiske barrierer.

Men vent, der er mere. For skal Fordens fører bruge funktionen, skal vedkommende holde øjnene på vejen.

Denne nødvendige forsikring har man valgt at løse ved at udstyre bilen med et kamera i forruden, som registrerer førerens øjenbevægelser. Og bevæger øjnene sig væk fra vejen mere end fem sekunder, så starter en hyletone.

Bilen vil lade hyletonen stige i intensitet indtil føreren kigger frem, og sker det ikke inden 15 sekunder, så vil bilen af sig selv begynde at bremse op.

Hvis ikke kameraet, der også kan se gennem solbriller, registrerer at føreren har øjnene på kørebanen i mere end fem minutter, vil bilen alarmere alarmcentralen.

Funktionen løber op i 18 britiske pund om måneden.

"Vi er den første og eneste [producent], der gør dette i Europa," sagde Fords manager Jack Baker, der har til opgave at udrulle tjenesten, til The Guardian.

Nogen a de første, som Ford håber vil have interesse i funktionen er dem, der står over for en kør-selv-ferie hvor funktionen på den længere tur kan give en mere afslappet kørsel.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S