Fords nye bil lader dig slippe pedalerne men hyler af dig hvis du fjerner øjnene fra vejen

En ny funktion giver briterne mulighed for at hvile fødderne, når der skal køres langt på de britiske motorveje. Men fjerner man øjnene fra vejen både larmer og bremser bilen.

Artikel top billede

Omtrent 155 kroner i måneden skal det koste de britiske Ford Mustang Mach-E bil-ejere at få lov at slippe rattet og foden fra speederen på de britiske motorveje.

Bilen, der kommer med en ny tilkøbsmulighed kaldet BlueCruise, er nemlig lige blevet godkendt hos de britiske myndigheder.

Det skriver The Guardian.

Indtil nu gælder godkendelsen dog kun på motorveje, hvor biler i modsatkørende retning er adskilt af fysiske barrierer.

Men vent, der er mere. For skal Fordens fører bruge funktionen, skal vedkommende holde øjnene på vejen.

Denne nødvendige forsikring har man valgt at løse ved at udstyre bilen med et kamera i forruden, som registrerer førerens øjenbevægelser. Og bevæger øjnene sig væk fra vejen mere end fem sekunder, så starter en hyletone.

Bilen vil lade hyletonen stige i intensitet indtil føreren kigger frem, og sker det ikke inden 15 sekunder, så vil bilen af sig selv begynde at bremse op.

Hvis ikke kameraet, der også kan se gennem solbriller, registrerer at føreren har øjnene på kørebanen i mere end fem minutter, vil bilen alarmere alarmcentralen.

Funktionen løber op i 18 britiske pund om måneden.

"Vi er den første og eneste [producent], der gør dette i Europa," sagde Fords manager Jack Baker, der har til opgave at udrulle tjenesten, til The Guardian.

Nogen a de første, som Ford håber vil have interesse i funktionen er dem, der står over for en kør-selv-ferie hvor funktionen på den længere tur kan give en mere afslappet kørsel.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S