Fords nye bil lader dig slippe pedalerne men hyler af dig hvis du fjerner øjnene fra vejen

En ny funktion giver briterne mulighed for at hvile fødderne, når der skal køres langt på de britiske motorveje. Men fjerner man øjnene fra vejen både larmer og bremser bilen.

Artikel top billede

Omtrent 155 kroner i måneden skal det koste de britiske Ford Mustang Mach-E bil-ejere at få lov at slippe rattet og foden fra speederen på de britiske motorveje.

Bilen, der kommer med en ny tilkøbsmulighed kaldet BlueCruise, er nemlig lige blevet godkendt hos de britiske myndigheder.

Det skriver The Guardian.

Indtil nu gælder godkendelsen dog kun på motorveje, hvor biler i modsatkørende retning er adskilt af fysiske barrierer.

Men vent, der er mere. For skal Fordens fører bruge funktionen, skal vedkommende holde øjnene på vejen.

Denne nødvendige forsikring har man valgt at løse ved at udstyre bilen med et kamera i forruden, som registrerer førerens øjenbevægelser. Og bevæger øjnene sig væk fra vejen mere end fem sekunder, så starter en hyletone.

Bilen vil lade hyletonen stige i intensitet indtil føreren kigger frem, og sker det ikke inden 15 sekunder, så vil bilen af sig selv begynde at bremse op.

Hvis ikke kameraet, der også kan se gennem solbriller, registrerer at føreren har øjnene på kørebanen i mere end fem minutter, vil bilen alarmere alarmcentralen.

Funktionen løber op i 18 britiske pund om måneden.

"Vi er den første og eneste [producent], der gør dette i Europa," sagde Fords manager Jack Baker, der har til opgave at udrulle tjenesten, til The Guardian.

Nogen a de første, som Ford håber vil have interesse i funktionen er dem, der står over for en kør-selv-ferie hvor funktionen på den længere tur kan give en mere afslappet kørsel.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet