I Danmark har det været en selvfølge i årevis - men om to år kan amerikanerne også udfylde deres skattepapirer på nettet

Nye midler fra den amerikanske præsident Joe Bidens Inflation Reduction Act har sat gang i en omfattende digitalisering af det amerikanske skattevæsen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Herhjemme har det i årevis været en selvfølge, at vi kan indberette vores skat digitalt.

Men sådan er det langt på den anden side af Atlanten.

Her er det i øjeblikket en nyhed, at de amerikanske skattemyndigheder IRS har lovet, at borgerne senest i 2025 vil kunne udfylde alle tilgængelige skatteformularer online.

Ifølge avisen Washington Post betyder det helt konkret, at de amerikanske skatteborgere enten vil få mulighed for at uploade skatteformularer digitalt eller udfylde dem direkte på en hjemmeside.

I USA er det udbredt, at skatteborgerne i stedet for at indtaste oplysningerne på en hjemmeside mailer deres skattepapirer til myndighederne, men ifølge Washington Post ventes det, at 94 procent af de amerikanske skatteborgere vil kunne slippe for at indsende dokumenterne via mails, når digitaliserinsprogrammet begynder i januar.

Indfører ny skanningsteknologi

Washington Post kan desuden oplyse, at Skattepapirer som alligevel bliver indsendt via fax eller mail, i fremtiden vil blive indskannet øjeblikkeligt via en ny skanningsteknologi, der er hurtigere og mere præcis, lyder det fra skattemyndighederne.

Digitaliseringen er blevet muliggjort med midler, der kommer fra den amerikanske præsident Joe Bidens lovpakke til bekæmpelse inflation, Inflation Reduction Act.

I Danmark åbnede Skat i 1995 for første gang for, at man kunne indtaste ændringer og tilføjelse til sin opgørelse på nettet via TastSelv.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS