Bog: Til kamp mod casino-kapitalismen

Under pandemien sad skuespiller Ben McKenzie hjemme med for meget tid og for mange penge. Så hvorfor ikke investere i krypto-valuta? Dumt, meget dumt.

Artikel top billede

Når finansekspert Warren Buffet siger det, er der noget om det: Invester aldrig i noget, du ikke forstår. Ben Mckenzie valgte ikke at lytte.

Under den globale nedlukning på grund af Covid-19 var den amerikanske skuespiller i praksis arbejdsløs.

Ligesom resten af verden havde McKenzei ikke meget andet at lave end at glo ud ad vinduet, pille i egen navle eller surfe på nettet. Her stødte McKenzei på begrebet krypto-valuta.

Godt vred og 200.000 dollar fattigere har McKenzei sammen med tech-journalist Jacob Silverman forfattet kampskriftet mod krypto-valuta: ”Easy Money”.

Bogen gennemgår krypto-verdenens fælder og muligheder for økonomisk kriminalitet. Ikke mindst kaster ”Easy Money” et kritisk blik på alle de tågehorn og falske krypto-profeter, der taler varmt for investeringsformen.

Sidstnævnte omfatter kendisser, som påstår at have scoret kassen på Bitcoin, Litecoin, Ethereum etc.

Ben McKenzei er ikke bleg for at sætte egen bagdel i klaskehøjde. ”Easy Money” beskriver det tillokkende i udsigten til at tjene store penge i en fart.

Med universitetsgrad i økonomi endte McKenzie som offer for den forjættede Dunning–Kruger effekt. Vi tror, vi er smartere og mere vidende, end vi egentlig er.

Om McKenzei var mere uheldig eller uvidende end andre på den globale krypto-børs er umuligt at afgøre. Èn ting er i hver fald sikkert.

Meget ulykke ville være undgået, hvis Ben havde lyttet til Oraklet fra Omaha, Warren Buffet.

Titel: Easy Money / Forfattere: Ben McKenzie og Jacob Silverman

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos