Bog: Til kamp mod casino-kapitalismen

Under pandemien sad skuespiller Ben McKenzie hjemme med for meget tid og for mange penge. Så hvorfor ikke investere i krypto-valuta? Dumt, meget dumt.

Artikel top billede

Når finansekspert Warren Buffet siger det, er der noget om det: Invester aldrig i noget, du ikke forstår. Ben Mckenzie valgte ikke at lytte.

Under den globale nedlukning på grund af Covid-19 var den amerikanske skuespiller i praksis arbejdsløs.

Ligesom resten af verden havde McKenzei ikke meget andet at lave end at glo ud ad vinduet, pille i egen navle eller surfe på nettet. Her stødte McKenzei på begrebet krypto-valuta.

Godt vred og 200.000 dollar fattigere har McKenzei sammen med tech-journalist Jacob Silverman forfattet kampskriftet mod krypto-valuta: ”Easy Money”.

Bogen gennemgår krypto-verdenens fælder og muligheder for økonomisk kriminalitet. Ikke mindst kaster ”Easy Money” et kritisk blik på alle de tågehorn og falske krypto-profeter, der taler varmt for investeringsformen.

Sidstnævnte omfatter kendisser, som påstår at have scoret kassen på Bitcoin, Litecoin, Ethereum etc.

Ben McKenzei er ikke bleg for at sætte egen bagdel i klaskehøjde. ”Easy Money” beskriver det tillokkende i udsigten til at tjene store penge i en fart.

Med universitetsgrad i økonomi endte McKenzie som offer for den forjættede Dunning–Kruger effekt. Vi tror, vi er smartere og mere vidende, end vi egentlig er.

Om McKenzei var mere uheldig eller uvidende end andre på den globale krypto-børs er umuligt at afgøre. Èn ting er i hver fald sikkert.

Meget ulykke ville være undgået, hvis Ben havde lyttet til Oraklet fra Omaha, Warren Buffet.

Titel: Easy Money / Forfattere: Ben McKenzie og Jacob Silverman

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S