Kunstig intelligens skal tackle manglen på sygeplejersker: Sundhedsministeren afsætter 500 millioner kroner til nye AI-teknologier

Udmeldingen kommer efter, at Sophie Løhde i fredags besøgte Sjællands Universitetshospital i Køge, der har haft stor succes med implementeringen af AI.

Artikel top billede

Det danske sundhedsvæsen er presset. Der er lange ventetider til operationer og behandlinger, og sundhedspersonalet er stressede og utilfredse over de forhold, de arbejder under.

Manglen på sygeplejersker, læger og sundhedsplejerske har aldrig været højere i Danmark, og nu vil landets sundhedsminister, Sophie Løhde (V), problemet til livs ved hjælp af blandt andet kunstig intelligens.

Det skriver Berlingske.

Konkret vil Sophie Løhde og regeringen afsætte 500 millioner kroner til kunstig intelligens på sundhedsområdet - en pulje, der dog også skal gå til mere pleje i eget hjem, som på sigt også kan løftes af nye AI-teknologier.

”Hvis ikke vi ser teknologi som en af de vigtigste veje til at robustgøre vores sundhedsvæsen, så får patienterne en dårligere behandling, og medarbejderne kommer til at drukne i patienter,” siger Sophie Løhde til Berlingske.

Udmeldingen om at afsætte penge til AI på sundhedsområdet kommer efter, at Sophie Løhde besøgte Sjællands Universitetshospital i Køge i fredags.

Som de første i Danmark har Universitetshospitalet i Køge haft succes med at inddrage kunstig intelligens, hvilket har ført til store besparelser og kortere behandlingsforløb for mere end 100 mavetarm-kræft-patienter.

Sjællands Universitetshospital i Køge har brugt kunstig intelligens gennem en supercomputer, der er blevet fodret med 76.000 danske patienters anonymiserede sundhedsdata, som det seneste årti er blevet opereret for tyk- eller endetarmskræft.

Supercomputeren i Køge kombinerer disse data med oplysningerne fra nye patienter, og AI kommer derefter med konkrete forslag til behandlingsforløb for den enkelte patient baseret på en kombination af gamle og nye data.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS