Ingen Windows til IBM's Power PC

Til trods for at Microsoft har valgt at satse på IBM's Power-processor til spilkonsollen Xbox 360, så har softwaregiganten fortsat ingen planer om en Windows-version til Power PC. IBM vil gerne støtte en Power PC-version af Windows, men initiativet skal komme fra Microsoft, lyder det fra IBM.

Microsoft har droppet sin årelange allierede Intel og i stedet satset på IBM som leverandør af processorer til sin nye spilkonsol Xbox 360.

Men selvom Microsoft dermed selv beviser, at en Windows-version kan køre på IBM's Power PC-arkitektur, så er der fortsat ingen planer om en Windows for Power PC.

Det, der får Microsoft til at forlade Intel til fordel for IBM, er Cell-processoren, som Sonys kommende Playstation 3 bliver udstyret med.

Ændrer alt

Udsigten til udfordring fra kraftkarlen Cell har fået Microsoft til at kaste sig ud i omfattende ændringer på både hard- og software i kampen om markedet for spillekonsoller.

? Hvorfor ændre hardwaren, når det kræver så omfattende ændringer i softwaren, spørger Frank Soltis, faderen til IBM's Iseries-platform og giver selv svaret:

? Svaret er ét ord: Sony.

Cell-processoren er udviklet af IBM, Sony og Toshiba i fællesskab og er baseret på Power PC-arkitekturen.

Microsoft benytter en mindre, men ligeledes specielt udviklet, Power PC-processor i sin Xbox 360.

Det blinde øje

På trods af kursskiftet på Xbox-siden vender Microsoft det blinde øje til mulighederne for at portere styresystemet Windows, så det også kan køre på IBM's Iseries-computere, der tidligere var kendt under navnet AS/400.

? Power-arkitekturen er ikke en af de platforme, vi understøtter. Vores fremtidsplaner for Windows har langsigtet support for x86, x64 og Itanium, og vi har ingen planer for tiden om at lave en version til Power PC, siger Windows-chefen Clyde Rodriguez.

Ifølge Soltis kan det sagtens lade sig gøre at overføre Windows til Power-arkitekturen, "men det er helt op til Microsoft."

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network