Sony tester brandhæmmede cd'er

Underholdningskonglomeratet Sony BMG har siden marts udsendt mere 10 cd-titler, der kun kan kopieres et vist antal gange. Samtidig har Sony sikret, at kopierne ikke kan brændes.

Nok lytte, men helst ikke brænde. Siden marts har musikgiganten Sony BMG sendt mindst 10 cd'er på gaden, der ikke kan brændes hverken lovligt eller ulovligt.

Teknologien bag det brugte format, XCP, Extended Copy Protection, der også går under navnet 'steril brænding', tillader brugeren at brænde cd'en op til tre gange.

De brændte cd'er kan ikke kopieres.

Tidligere kopibeskyttelse kunne omgås ved at brænde numrene som WAV-filer, flytte dem tilbage til en afspiller eller en computer og konvertere sangene til MP3-filer.

Surt show for Ipod

Denne gang er kopibeskyttelsen ikke sådan at slippe af med. Det er det engelske firma First4internet, der står bag teknologien.

Titlerne på de berørte albums vil Sony BMG ikke ud med, men det drejer sig om over en million cd'er.

Andre selskaber i samarbejde med Sony BMG vil snarest begynde at udsende cd'er med teknologien.

Der er dog en enkel, men meget vigtig hage ved teknologien.

Steril brænding bremser også Ipod-brugere fra at flytte sange fra beskyttede cd'er over på deres uundværlige afspiller. Det er fordi Apple endnu ikke licenseret sin kopibeskyttelse Fairplay til brug på cd'er.

Da ejeren bag Sony BMG som bekendt også producerer digitale afspillere, er det dog næppe noget, der vil holde topfolk hos Sony BMG vågne om natten.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere