Forretningssoftware er brandvarmt i Danmark – men lønfesten holder resultaterne tilbage

Computerworld Top 100 2023: Det, der er mest gang i for tiden i it-verdenen er forretningssoftware. Selvom driftsresultaterne samlet set bliver holdt nede af stigende lønninger, er det stadig den kategori, som klarer sig bedst i årets Top 100-undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs analysen af ERP-landskabet.
436
2:15 min
Ved sidste års Top 100-underrsøgelse var ERP-markedet i Danmark hårdt ramt.

Men sådan er det ikke længere. Ved dette års undersøgelse er kategorien ved navn ERP, CRM og HRM genopståetdet som den dominerende kategori.

Sidste år var ingen af virksomhederne i kategorien i top 10, men i år er der tre – og seks i top 20, hvilket gør ERP-, CRM- og HRM-selskaber til de mest dominerende i toppen af den samlede top 100-undersøgelse.

Ser man på de samlede driftsresultater for kategorien er det dog ikke, fordi væksten sprænger rammerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS