Budget-Macbook på tegnebrættet: Skal dyste med Chromebooks og billige pc’er

En helt ny serie af bærbare produkter fra Apple er under udvikling, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apples Macbooks har igennem årevis været præget af nydelige metalkonstruktioner til relativt høje priser.

Men ifølge kilder tæt på Apples forsyningskæder i Taiwan, skulle en mere budget-venlig udgave nu være på tegnebrættet, skriver mediet Digitimes.

Mediet kilder peger på, at Apple vil skabe en familie af Macbook-enheder, til at supplere Macbook Air og Macbook Pro serierne.

Her vil der blive satset på en enklere konstruktion, hvor andre materialer end de nuværende letvægtsmetaler anvendes.

Hvornår den prisvenlige Macbook vil debutere er uvist, om end der endnu ikke er nogen produktionsaktivitet at spore hos Apple underleverandører som Foxconn og Quanta, hvilket indikerer, at den næppe vil debutere før andet halvår i 2024.

Med en ny produktlinje i de billigere segment af bærbar-markedet, får selskabet en billet i markedet som domineres af Windows pc’er og Chromebooks.

Apple har igennem de seneste år udvidet både iPhone og iPad kollektion med budgetmindede enheder med iPhone SE-serien og grundvarianten af iPad-tabletten.

Inden den prisvenlige Macbook dukker op, vil Apple, ifølge finansmediet Bloombergs Apple-analytiker, Mark Gurman, lancere en kollektion af Mac-enheder med en ny M3-processor ombord.

Her nævnes en ny Macbook Pro og Macbook Air, begge med 13” skærm, samt en revideret iMac med 24” skærm.

De stærkeste Macbook Pro enheder, dem med 14” og 16” skærm, står til først at blive overhalet omkring midten af 2024, hvor endnu kraftigere version af M3-chippen, M3 Pro og M3 Max, forventes at være klar.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job