Tilsyn advarer: Den norske version af Sundhedsplatformen udgør stadigvæk en risiko for patienterne

Implementeringen udgør en forsat risiko for patienterne, lyder advarslen fra det norske sundhedstilsyn.

Artikel top billede

(Foto: Photo by unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på problemerne med sundhedsplatformen i Norge
327
1:45 min
Implementering af den norske version af sundhedsplatformen, Helseplattformen. har vist sig at være problemfyldt i et omfang, der vækker minder om den danske implementering.

Det er næsten et år siden, at løsningen blev taget i brug på det første hospital, der var St. Olavs Hospital i Trondheim.

Et af målene med at indføre systemet var at patientsikkerheden skulle styrkes ved at sikre et bedre flow af patientoplysninger, men ifølge det norske medie Aftenposten er det stikmodsatte sket.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS