Fransk parlamentariker kommer Max Schrems i forkøbet: Vil have transatlantisk dataaftale suspenderet

Ny dataoverførselsaftale mellem EU og USA udfordres af fransk Parlamentariker ved EU-Retten.

Artikel top billede

(Foto: Vecteezy/sasirin pamai)

Den tredje aftale mellem EU og USA om dataoverførseler, der har fået det mundrette navn EU-US Data Privacy Framework, og som parterne er blevet enige om, bliver nu udfordret ved EU-Retten.

Ganske som forventet.

Men hvor de fleste havde forventet, at det igen skulle være den østrigske databeskyttelsesaktivist Max Schrems, der i forvejen lægger navn til to EU-domme, der skulle udfordre den nye aftale, så er det altså en fransk parlamentariker, der nu vil udfordre aftalen.

Det skriver Politico.

Der er tale om Philippe Latombe, der er medlem af det franske parlament og som altså vil udfordre den transatlantiske aftale om dataoverførsler mellem EU og USA.

"Teksten, der er resultatet af disse forhandlinger, overtræder Unionens charter om grundlæggende rettigheder på grund af utilstrækkelige garantier for respekt for privat- og familieliv med hensyn til masseindsamling af persondata og den generelle databeskyttelsesforordning (GDPR)," lyder det i erklæringen fra Latombe.

Skridtet kommer kun to måneder efter, at europæerne og amerikanerne ellers var nået til enighed om en aftale, som - ifølge de to parter - endelig kunne lægge flere års usikkerhed og uvished i graven, så data igen kunne flyde frit på tværs af Atlanten.

Ifølge Politico har Latombe indgivet to søgsmål i forbindelse med aftalen: Et for at suspendere aftalen øjeblikkeligt, mens det andet søgsmål handler om selve aftalens tekst.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS