Streaming: Ekstremt lovende sci-fi på vej fra Netflix

Når serien 3 Body Problem har premiere til januar er det med skaberne af Game of Thrones bag roret – og med udgangspunkt i kinesiske Liu Cixins ekstremt roste bogserie.

Artikel top billede

Et af de helt store spørgsmål er som bekendt, om der er liv andre steder end på jorden. Men måske skal vi ikke ønske os at finde ud af det.

For når menneskeheden (så vidt vides) endnu ikke har fundet beviser for udenjordisk liv, kan det skyldes, at andre intelligensvæsener skjuler sig for at undgå potentielt fjendtlige eksistenser. Omtrent som når dyr i en mørk skov sniger sig rundt for at minimere risikoen for at blive opdaget og ædt.

Af samme årsag mente blandt andet salig Stephen Hawking – der også abonnerede på den såkaldte Dark Forest-hypotese – ikke at det er videre snedigt af menneskeheden at reklamere for sin eksistens og lokation ved blandt andet at sende kraftige radiobølger ud i universet.

Den kinesiske science-fiction forfatter Liu Cixin har beskæftiget sig indgående med, hvad der sker, hvis en fjendtlig udgave af E.T. lytter med, i sine tre bøger The Three-Body Problem, The Dark Forest og Death’s End.

Til januar kommer så Netflix-udgaven, der blot hedder ”3 Body Problem.”

Serien bevæger sig – som bøgerne – mellem oldtid, nutid og 60’erne under Maos blodige kulturrevolution og er skabt af Game of Thrones bagmændene David Benioff og D. B. Weiss sammen med den rutinerede serieforfatter Alexander Woo.

Baseret på traileren kunne det godt tegne til at blive rigtig fornuftigt, og vi er i hvert fald nogle, der glæder os.

Om ikke andet, så fordi Liu Cixins bogforlæg er så enestående godt og har grovhøstet praktisk taget samtlige priser indenfor genren, siden første bind i trilogien udkom på engelsk i 2008.

Er man stadig ikke overbevist, kan man lægge øre til en række af klodens førende læseheste – herunder Barack Obama, George R.R. Martin og Mark Zuckerberg – der også har bøgerne på deres favoritliste.

Titel: 3 Body Problem.

Premiere på Netflix i januar 2024.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job