Efter Frankrig lukker salg for iPhone 12: Her er Apples forsvar mod for høj eksponering for stråling

iPhone 12 må fra onsdag ikke længere sælges i Frankrig. Den opfylder ikke kravene for minimal stråling lyder grundlaget. Her er Apples svar på forbuddet.

Artikel top billede

Apple måtte onsdag ud og forsvare sin iPhone 12-model, efter at en fransk vagthundsmyndighed beordrede standsning af salget med henvisning til, at den specifikke iPhone-model bryder med europæiske grænser for strålingseksponering.

Som forsvar siger Apple i en erklæring, at iPhone 12 ved sin lanceringe blev certificeret af flere internationale organer som værende i overensstemmelse med globale strålingsstandarder.

Det skriver Reuters.

Desuden tilføjer Apple at deres model har leveret adskillige Apple- og tredjeparts laboratorieresultater, der beviser telefonens overensstemmelse med det franske agentur.

Myndigheden Frankrigs Agence Nationale des Fréquences (ANFR), der har pålagt Apple at stoppe salget af iPhone 12 - her tre år efter lanceringen af telefonen - begrunder sit krav med, at man har foretaget tests af telefonen, der viser at enhedens specifikke absorptionshastighed (SAR) var højere end tilladt.

I Tyskland har nettilsynsmyndigheden BNetzA i forbindelse med det franske tiltag indledt tæt dialog med myndighede, og overvejer at gå samme vej.

Ifølge Reuters har industrieksperter udtalt, at der ikke er grund til bekymring, trods dette nye fund. Begrundelsen er, at regulatoriske grænser for SAR er sat et godt stykke under det niveau, hvor videnskabsfolk har fundet beviser for skade.

Det Internationale Agentur for Kræftforskning, som sætter globale retningslinjer for SAR-grænser, klassificerede de radiofrekvente elektromagnetiske felter, der stammer fra mobiltelefonbrug som "muligvis kræftfremkaldende" i 2011.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S