Efter Frankrig lukker salg for iPhone 12: Her er Apples forsvar mod for høj eksponering for stråling

iPhone 12 må fra onsdag ikke længere sælges i Frankrig. Den opfylder ikke kravene for minimal stråling lyder grundlaget. Her er Apples svar på forbuddet.

Artikel top billede

Apple måtte onsdag ud og forsvare sin iPhone 12-model, efter at en fransk vagthundsmyndighed beordrede standsning af salget med henvisning til, at den specifikke iPhone-model bryder med europæiske grænser for strålingseksponering.

Som forsvar siger Apple i en erklæring, at iPhone 12 ved sin lanceringe blev certificeret af flere internationale organer som værende i overensstemmelse med globale strålingsstandarder.

Det skriver Reuters.

Desuden tilføjer Apple at deres model har leveret adskillige Apple- og tredjeparts laboratorieresultater, der beviser telefonens overensstemmelse med det franske agentur.

Myndigheden Frankrigs Agence Nationale des Fréquences (ANFR), der har pålagt Apple at stoppe salget af iPhone 12 - her tre år efter lanceringen af telefonen - begrunder sit krav med, at man har foretaget tests af telefonen, der viser at enhedens specifikke absorptionshastighed (SAR) var højere end tilladt.

I Tyskland har nettilsynsmyndigheden BNetzA i forbindelse med det franske tiltag indledt tæt dialog med myndighede, og overvejer at gå samme vej.

Ifølge Reuters har industrieksperter udtalt, at der ikke er grund til bekymring, trods dette nye fund. Begrundelsen er, at regulatoriske grænser for SAR er sat et godt stykke under det niveau, hvor videnskabsfolk har fundet beviser for skade.

Det Internationale Agentur for Kræftforskning, som sætter globale retningslinjer for SAR-grænser, klassificerede de radiofrekvente elektromagnetiske felter, der stammer fra mobiltelefonbrug som "muligvis kræftfremkaldende" i 2011.

Læses lige nu

    Annonce

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec