Efter Frankrig lukker salg for iPhone 12: Her er Apples forsvar mod for høj eksponering for stråling

iPhone 12 må fra onsdag ikke længere sælges i Frankrig. Den opfylder ikke kravene for minimal stråling lyder grundlaget. Her er Apples svar på forbuddet.

Artikel top billede

Apple måtte onsdag ud og forsvare sin iPhone 12-model, efter at en fransk vagthundsmyndighed beordrede standsning af salget med henvisning til, at den specifikke iPhone-model bryder med europæiske grænser for strålingseksponering.

Som forsvar siger Apple i en erklæring, at iPhone 12 ved sin lanceringe blev certificeret af flere internationale organer som værende i overensstemmelse med globale strålingsstandarder.

Det skriver Reuters.

Desuden tilføjer Apple at deres model har leveret adskillige Apple- og tredjeparts laboratorieresultater, der beviser telefonens overensstemmelse med det franske agentur.

Myndigheden Frankrigs Agence Nationale des Fréquences (ANFR), der har pålagt Apple at stoppe salget af iPhone 12 - her tre år efter lanceringen af telefonen - begrunder sit krav med, at man har foretaget tests af telefonen, der viser at enhedens specifikke absorptionshastighed (SAR) var højere end tilladt.

I Tyskland har nettilsynsmyndigheden BNetzA i forbindelse med det franske tiltag indledt tæt dialog med myndighede, og overvejer at gå samme vej.

Ifølge Reuters har industrieksperter udtalt, at der ikke er grund til bekymring, trods dette nye fund. Begrundelsen er, at regulatoriske grænser for SAR er sat et godt stykke under det niveau, hvor videnskabsfolk har fundet beviser for skade.

Det Internationale Agentur for Kræftforskning, som sætter globale retningslinjer for SAR-grænser, klassificerede de radiofrekvente elektromagnetiske felter, der stammer fra mobiltelefonbrug som "muligvis kræftfremkaldende" i 2011.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo