Efter Frankrig lukker salg for iPhone 12: Her er Apples forsvar mod for høj eksponering for stråling

iPhone 12 må fra onsdag ikke længere sælges i Frankrig. Den opfylder ikke kravene for minimal stråling lyder grundlaget. Her er Apples svar på forbuddet.

Artikel top billede

Apple måtte onsdag ud og forsvare sin iPhone 12-model, efter at en fransk vagthundsmyndighed beordrede standsning af salget med henvisning til, at den specifikke iPhone-model bryder med europæiske grænser for strålingseksponering.

Som forsvar siger Apple i en erklæring, at iPhone 12 ved sin lanceringe blev certificeret af flere internationale organer som værende i overensstemmelse med globale strålingsstandarder.

Det skriver Reuters.

Desuden tilføjer Apple at deres model har leveret adskillige Apple- og tredjeparts laboratorieresultater, der beviser telefonens overensstemmelse med det franske agentur.

Myndigheden Frankrigs Agence Nationale des Fréquences (ANFR), der har pålagt Apple at stoppe salget af iPhone 12 - her tre år efter lanceringen af telefonen - begrunder sit krav med, at man har foretaget tests af telefonen, der viser at enhedens specifikke absorptionshastighed (SAR) var højere end tilladt.

I Tyskland har nettilsynsmyndigheden BNetzA i forbindelse med det franske tiltag indledt tæt dialog med myndighede, og overvejer at gå samme vej.

Ifølge Reuters har industrieksperter udtalt, at der ikke er grund til bekymring, trods dette nye fund. Begrundelsen er, at regulatoriske grænser for SAR er sat et godt stykke under det niveau, hvor videnskabsfolk har fundet beviser for skade.

Det Internationale Agentur for Kræftforskning, som sætter globale retningslinjer for SAR-grænser, klassificerede de radiofrekvente elektromagnetiske felter, der stammer fra mobiltelefonbrug som "muligvis kræftfremkaldende" i 2011.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec