Kina nægter nu at have givet sine statsansatte forbud mod at bruge Apple-produkter

Kinas statsansatte har aldrig fået forbud mod at bruge Apple-produkter. Sådan lyder det nu fra den kinesiske udenrigsminister.

Artikel top billede

Kinas udenrigsministerium siger, at landet ikke har forbudt hverken køb eller brug af nogen udenlandske mobiltelefoner.

Meldingen kommer efter at flere internationale og danske aviser har rapporteret, at Kina skulle have stillet krav til regeingsansatte om, ikke at bruge Apple-produkter i deres daglige arbejde.

"Kina har ikke udstedt love, regler eller politiske dokumenter, der forbyder køb og brug af udenlandske mærketelefoner som Apples," siger udenrigsministeriets talsmand Mao Ning i en pressemeddelelse ifølge Reuters.

Han tilføjer:

"For nylig har vi bemærket en masse medieeksponering af sikkerhedshændelser relateret til Apples telefoner. Den kinesiske regering lægger stor vægt på information og cybersikkerhed og behandler både indenlandske og udenlandske virksomheder som ligeværdige."

Reuters, der blandt andet var et af de medier, der havde rapporteret om forbuddet, skriver, at det formodede forbud falder sammen med stigende spændinger mellem Beijing og Washington.

Og sagen har blandt andet udfordret Apple, som er stærkt afhængig af Kina for vækst i omsætning og produktion.

Også Computerworld har tidligere skrevet om det påståede forbud fra det kinesiske styre til sine medarbejder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job