Apple klar med stor opdatering til iPhone 12 for at løse strålingsproblemer

Apple vil opdatere iPhone 12, så den lever op til europæiske regler om elektromagnetisk stråling.

Artikel top billede

Apple meddeler, at selskabet vil udgive en softwareopdatering til iPhone 12, efter en test udført af landets myndigheder viste, at mobiltelefonerne har for høje niveauer af stråling.

Det skriver Reuters.

Den franske regering siger, at softwareopdateringen vil blive testet så hurtigt som muligt og burde være nok til, at iPhone 12-modeller kan sælges igen i landet.

"Vi vil udstede en softwareopdatering til brugere i Frankrig for at imødekomme den protokol, der bruges af franske regulatorer. Vi ser frem til, at iPhone 12 fortsat er tilgængelig i Frankrig," meddeler Apple i en erklæring og fortsætter:

"Dette er relateret til en specifik testprotokol, der bruges af franske regulatorer og ikke et sikkerhedsproblem," sagde den.

Apple siger, at det stadig bestrider den testprotokol, der blev brugt til den franske myndigheds måling, men frigiver en opdatering, uanset at den overholder kravene fastsat af Frankrig.

Efter at den franske frekvensmyndigheds måleresultater blev offentliggjort, besluttede Belgien også at foretage sin egen gennemgang af iPhone 12 og andre modeller.

Flere andre lande som Tyskland og Belgien begyndte også at undersøge iPhone 12, mens den danske sikkerhedsstyrelse ikke mente, at et stop for salget af iPhone 12 var den rigtige vej at gå.

"Baseret på lignende sager fra Frankrig forventer Sikkerhedsstyrelsen, at udfordringen kan løses med en softwareopdatering, og der er ikke på nuværende tidspunkt grund til at anse iPhone 12 som værende farlig at anvende," lød det i et skriftligt svar fra Sikkerhedsstyrelsen til Ritzau.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S