Googles AI Bard er lige blevet meget smartere: Fungerer nu også med Gmail og Docs

Den store integration kommer nu til Googles AI-robot: Bard spiller nu sammen med Docs, Gmail, Google Maps og meget mere

Artikel top billede

(Foto: Google PR)

Googles svar på AI-tjenester som Microsofts Bing AI og ChatGPT, AI-botten Bard, drager nu nytte af søge- og annoncegigantens omfattende økosystem af apps.

Bard får sig nu en opdateret sprogmodel, baseret på Googles PaLM2 model, som nu kan inddrage resultater fra tech-gigantens øvrige tjenester såsom Gmail, Docs, Google Drive, Google Flights, YouTube og Google Maps.

Udvidelsen kaldes for ’Bard Extensions’ og kan eksempelvis få Google Hotels, Google Maps og Google Flights til at tilbyde forslag på flyafgange, hotelovernatninger, navigation og videotips til seværdigheder i en og samme samtale med AI-assistenten.

Får ting fra hånden

Produktivitetsapps som Gmail og Google Docs bliver også integreret i Bard, som nu kan blive en del af den viden, som AI-tjenesten kan lære af og trække på.

Således kan Bard eksempelvis opsummere mails eller dokumenter eller sammendrage mail-konversationer.

Informationer som Bard give i sine svar kan også fakta- eller dobbelt-tjekkes, med kilder der fremgår og kan verificeres.

Alle de nye funktioner skal man tilvælge, med såkaldt ’opt-in’, og ens data bliver ikke anvendt til træne Bard eller målrette annoncer, forsikrer Google.

Nyt i Danmark

De nye features udkommer på engelsk først, men styrer mod de øvrige 40 sprog, som Bard understøtter i dag – heriblandt dansk.

Den dansksprogede version af Bard får i dag nye features kendt fra den mere avancerede engelske variant.

Nu får Bard evnen til at se, genkende og svare med billeder igennem Google Lens, mens chat-funktionen fremover er i stand til at tilpasse sin tone og stil til samtalen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job