Microsoft-chefs pludselige afsked kommer efter at hans område blev ramt stribevis af nedskæringer

Panos Panay meddelte tidligere på ugen, at han stoppede i Microsoft efter næsten 20 år. Ifølge et medie kommer han afsked med selskabet efter, at hans område blev ramt af en række nedskæringer.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

I sidste uge vakte det opsigt, da Microsoft-chefen Panos Panay pludselig tog sin afsked få dage før, at han efter planen skulle have præsenteret en række nye Surface-produkter for verdenspressen.

Panos Panay havde en næsten 20 år lang karriere i Microsoft bag sig, og kilder oplyser til erhvervsmediet Business Insider, at hans afsked kom i kølvandet på en række nedskæringer.

Som produktchef stod han i spidsen for Microsoft udvikling af både Windows og Surface-produkter.

Ramt af en række besparelser

Men ifølge Business Insider stod hans område til at blive ramt af besparet, der betød han fik skåret i sit budget og sin medarbejderstab samtidig med, at en strategiændring betød, at Microsoft i fremtiden kunne vil satse på de mest populære Surface-enheder og dermed droppe en række af de mere eksperimentelle produkter.

Eksempelvis var det planen, at Microsoft senere i år skulle have lanceret den næste generation Surface-hovedtelefoner, men den lancering blev aflyst.

Panos Panay karriere i Microsoft begyndt i 2004, og da det tidligere på ugen kom frem, at han stoppede takkede Microsofts topchef Satya Nadell ham for sin indsats i intern besked.

"Tak, Panos. Tak for din indflydelse på vores produkter, kultur, virksomhed og industri gennem de sidste to årtier. Jeg er taknemmelig for dit lederskab, din støtte og alt, hvad du har gjort for Microsoft og vores kunder og partnere,” løder det ifølge tech-mediet The Verge fra Satya Nadella.

Ifølge The Verge var det meningen, at Panos Panay skulle have stået i spidsen for en række produktlanceringer, som Microsoft har planlagt her torsdag aften.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S