Meta klar med splinternyt AR-headset: Her er Meta Quest 3

Meta vil tage kampen op med Apple med totalt redesignet version af selskabets Quest-headset, der på alle niveauer spiller med musklerne.

Artikel top billede

(Foto: Meta)

Facebook- og Instagram-ejer Meta er efter lang tids forberedelse klar med nyeste version af selskabets AR-headset, som er tredje skud på stammen.

Meta løftede sløret for den kommende AR-brille Meta Quest 3 i sommer, men dengang var der ikke rigtigt noget at vise frem.

Det er der nu, hvor topchef Mark Zuckerberg onsdag aften præsenterede den nye brille på Metas virtuelle Meta Connect-event.

Meta har prissat Meta Quest 3 i billigste udgave til 500 dollar - 3.600 kroner.

For de penge får man stærkt forbedret performance, bedre skærmopløsning, nye mixed reality-features og en slankere, lettere og - ifølge Meta - mere komfortabel udformning af headsettet.

Desuden - og det er måske den vigtigste nye feature - åbner Meta for første gang med såkaldt ‘see through’-teknologi i det nye headset.

Dens forgænger, Meta Quest 2, var alene beregnet til virtual reality.

Men med Quest 3 bliver det muligt at se gennem brillen, så man kan forene de virtuelle billeder med de fysiske omgivelser via Meta-universet Meta Reality.

Dermed kan man eksempelvis spille virtuelt klaver på sit fysiske skrivebord gennem brillen eller kaste en virtuel bold mod en fysisk væg.

‘See through’-teknologien kommer dog til at koste kassen. Skal du have en Quest 3-brille med denne teknologi, skal du lægge 1.000 dollar på bordet, lyder det fra Meta.

Meta Reality indeholder en række scenarier, som er tilgængelige for Quest 3.

Til december bliver XBox’ cloud-scenarier koblet på, hvilket vil gøre det muligt at spille eksempelvis Halo og Minecraft ‘inde i brillen.’

Det er tre år siden, at Meta lancerede Quest 2 og et års tid siden, at Quest Pro så dagens lys. Og måske vigtigere for Meta er det fire måneder siden, at Apple lancerede konkurrenten Apple Vision Pro, som er markant dyrere end Quest 3.

Mark Zuckerberg kalder Quest 3 for det ‘første mainstream mixed reality headset’ på markedet.

Mark Zuckerberg arbejder efter en langsigtet plan om at udvikle det, som han har kaldt for næste generation internet, som han forestiller sig bliver et virtuelt 3D-rum.

Indtil videre har Meta dog haft svært ved at tiltrække brugere til første forsøg, Metas Horizon World, som angiveligt for tiden kun har et par hundrede tusinder aktive brugere.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S