Efter klager om brandvarme telefoner: Apple identificerer årsagerne til overophedning i iPhone 15

En opdatering til iOS 17 og et samarbejde med udviklerne af tredjepartsapp, skal løse nogle af temperaturproblemerne i iPhone 15.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Apples nyeste skud på Iphone-stammen, iPhone 15 og iPhone 15 Pro, bliver brandvarme og overopheder.

Sådan har nogle af klagerne lydt fra de første brugere af Apples nye iPhone-modeller, der blev lanceret midt i september.

Men nu har Apple identificeret et par problemer, der forårsagede varmeproblemerne, herunder en fejl i iOS 17-softwaren som vil blive rettet i en kommende opdatering.

Det skriver Reuters.

I forbindelse med klagerne har Apple tidligere meddelt, at iPhone 15-modellerne kan føles varmere de første par dage "på grund af øget baggrundsaktivitet."

Nu melder Apple at: "Et andet problem involverer nogle nylige opdateringer af tredjepartsapps, som får dem til at overbelaste systemet."

De tredjepartsapps, der forårsager varmeproblemerne, tæller blandt andet Instagram og Uber.

Apple tilføjer, at de samarbejder med appudviklere om rettelser, der er ved at blive udrullet, for at løse problemerne. Instagram-appen fik for eksempel løst problemerne på Iphone 15 efter en opdatering af app-opdatring i slutningen af sidste uge.

Den kommende iOS 17-fejlrettelse vil ikke reducere ydeevnen i Iphone 15-modellerne.

Apple siger desuden, at de nye iPhones ikke lider af overophedning på grund af designet, men at de nye titaniumskaller resulterer i forbedret varmeafledning sammenlignet med tidligere modeller i rustfrit stål.

Derudover siger Apple, at dette problem ikke udgør en sikkerheds- eller skaderisiko og ikke vil påvirke telefonens langsigtede ydeevne.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S