Efter klager om brandvarme telefoner: Apple identificerer årsagerne til overophedning i iPhone 15

En opdatering til iOS 17 og et samarbejde med udviklerne af tredjepartsapp, skal løse nogle af temperaturproblemerne i iPhone 15.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Apples nyeste skud på Iphone-stammen, iPhone 15 og iPhone 15 Pro, bliver brandvarme og overopheder.

Sådan har nogle af klagerne lydt fra de første brugere af Apples nye iPhone-modeller, der blev lanceret midt i september.

Men nu har Apple identificeret et par problemer, der forårsagede varmeproblemerne, herunder en fejl i iOS 17-softwaren som vil blive rettet i en kommende opdatering.

Det skriver Reuters.

I forbindelse med klagerne har Apple tidligere meddelt, at iPhone 15-modellerne kan føles varmere de første par dage "på grund af øget baggrundsaktivitet."

Nu melder Apple at: "Et andet problem involverer nogle nylige opdateringer af tredjepartsapps, som får dem til at overbelaste systemet."

De tredjepartsapps, der forårsager varmeproblemerne, tæller blandt andet Instagram og Uber.

Apple tilføjer, at de samarbejder med appudviklere om rettelser, der er ved at blive udrullet, for at løse problemerne. Instagram-appen fik for eksempel løst problemerne på Iphone 15 efter en opdatering af app-opdatring i slutningen af sidste uge.

Den kommende iOS 17-fejlrettelse vil ikke reducere ydeevnen i Iphone 15-modellerne.

Apple siger desuden, at de nye iPhones ikke lider af overophedning på grund af designet, men at de nye titaniumskaller resulterer i forbedret varmeafledning sammenlignet med tidligere modeller i rustfrit stål.

Derudover siger Apple, at dette problem ikke udgør en sikkerheds- eller skaderisiko og ikke vil påvirke telefonens langsigtede ydeevne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job