Efter klager om brandvarme telefoner: Apple identificerer årsagerne til overophedning i iPhone 15

En opdatering til iOS 17 og et samarbejde med udviklerne af tredjepartsapp, skal løse nogle af temperaturproblemerne i iPhone 15.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Apples nyeste skud på Iphone-stammen, iPhone 15 og iPhone 15 Pro, bliver brandvarme og overopheder.

Sådan har nogle af klagerne lydt fra de første brugere af Apples nye iPhone-modeller, der blev lanceret midt i september.

Men nu har Apple identificeret et par problemer, der forårsagede varmeproblemerne, herunder en fejl i iOS 17-softwaren som vil blive rettet i en kommende opdatering.

Det skriver Reuters.

I forbindelse med klagerne har Apple tidligere meddelt, at iPhone 15-modellerne kan føles varmere de første par dage "på grund af øget baggrundsaktivitet."

Nu melder Apple at: "Et andet problem involverer nogle nylige opdateringer af tredjepartsapps, som får dem til at overbelaste systemet."

De tredjepartsapps, der forårsager varmeproblemerne, tæller blandt andet Instagram og Uber.

Apple tilføjer, at de samarbejder med appudviklere om rettelser, der er ved at blive udrullet, for at løse problemerne. Instagram-appen fik for eksempel løst problemerne på Iphone 15 efter en opdatering af app-opdatring i slutningen af sidste uge.

Den kommende iOS 17-fejlrettelse vil ikke reducere ydeevnen i Iphone 15-modellerne.

Apple siger desuden, at de nye iPhones ikke lider af overophedning på grund af designet, men at de nye titaniumskaller resulterer i forbedret varmeafledning sammenlignet med tidligere modeller i rustfrit stål.

Derudover siger Apple, at dette problem ikke udgør en sikkerheds- eller skaderisiko og ikke vil påvirke telefonens langsigtede ydeevne.

Annonce

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S