Efter klager om brandvarme telefoner: Apple identificerer årsagerne til overophedning i iPhone 15

En opdatering til iOS 17 og et samarbejde med udviklerne af tredjepartsapp, skal løse nogle af temperaturproblemerne i iPhone 15.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Apples nyeste skud på Iphone-stammen, iPhone 15 og iPhone 15 Pro, bliver brandvarme og overopheder.

Sådan har nogle af klagerne lydt fra de første brugere af Apples nye iPhone-modeller, der blev lanceret midt i september.

Men nu har Apple identificeret et par problemer, der forårsagede varmeproblemerne, herunder en fejl i iOS 17-softwaren som vil blive rettet i en kommende opdatering.

Det skriver Reuters.

I forbindelse med klagerne har Apple tidligere meddelt, at iPhone 15-modellerne kan føles varmere de første par dage "på grund af øget baggrundsaktivitet."

Nu melder Apple at: "Et andet problem involverer nogle nylige opdateringer af tredjepartsapps, som får dem til at overbelaste systemet."

De tredjepartsapps, der forårsager varmeproblemerne, tæller blandt andet Instagram og Uber.

Apple tilføjer, at de samarbejder med appudviklere om rettelser, der er ved at blive udrullet, for at løse problemerne. Instagram-appen fik for eksempel løst problemerne på Iphone 15 efter en opdatering af app-opdatring i slutningen af sidste uge.

Den kommende iOS 17-fejlrettelse vil ikke reducere ydeevnen i Iphone 15-modellerne.

Apple siger desuden, at de nye iPhones ikke lider af overophedning på grund af designet, men at de nye titaniumskaller resulterer i forbedret varmeafledning sammenlignet med tidligere modeller i rustfrit stål.

Derudover siger Apple, at dette problem ikke udgør en sikkerheds- eller skaderisiko og ikke vil påvirke telefonens langsigtede ydeevne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job