Efter klager om brandvarme telefoner: Apple identificerer årsagerne til overophedning i iPhone 15

En opdatering til iOS 17 og et samarbejde med udviklerne af tredjepartsapp, skal løse nogle af temperaturproblemerne i iPhone 15.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Apples nyeste skud på Iphone-stammen, iPhone 15 og iPhone 15 Pro, bliver brandvarme og overopheder.

Sådan har nogle af klagerne lydt fra de første brugere af Apples nye iPhone-modeller, der blev lanceret midt i september.

Men nu har Apple identificeret et par problemer, der forårsagede varmeproblemerne, herunder en fejl i iOS 17-softwaren som vil blive rettet i en kommende opdatering.

Det skriver Reuters.

I forbindelse med klagerne har Apple tidligere meddelt, at iPhone 15-modellerne kan føles varmere de første par dage "på grund af øget baggrundsaktivitet."

Nu melder Apple at: "Et andet problem involverer nogle nylige opdateringer af tredjepartsapps, som får dem til at overbelaste systemet."

De tredjepartsapps, der forårsager varmeproblemerne, tæller blandt andet Instagram og Uber.

Apple tilføjer, at de samarbejder med appudviklere om rettelser, der er ved at blive udrullet, for at løse problemerne. Instagram-appen fik for eksempel løst problemerne på Iphone 15 efter en opdatering af app-opdatring i slutningen af sidste uge.

Den kommende iOS 17-fejlrettelse vil ikke reducere ydeevnen i Iphone 15-modellerne.

Apple siger desuden, at de nye iPhones ikke lider af overophedning på grund af designet, men at de nye titaniumskaller resulterer i forbedret varmeafledning sammenlignet med tidligere modeller i rustfrit stål.

Derudover siger Apple, at dette problem ikke udgør en sikkerheds- eller skaderisiko og ikke vil påvirke telefonens langsigtede ydeevne.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S