Danmark tager bronze ved årets EM i Cybersikkerhed

EM i Cybersikkerhed: Det blev en tredjeplads til det danske cyberlandshold ved dette års europæiske mesterskaber i hacking. Læs alt om kåringen Norge og de turbulente dage her.

Artikel top billede

(Foto: Ditte Vinterberg Weng)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se alt om kåringen af de europæiske cybersikkerhedsmesterskaber her.
946
4:45 min
Det blev Tyskland, der tog den suveræne sejer i årets EM i Cybersikkerhed.

Dette til et europamesterskab, der mildest talt har været præget af kaos og et stort antal tekniske fejl gennem de tre spilledage, som i alt 34 hold har kæmpet sig igennem.

Danmark kom i år ind på en tredjeplads. Mens Schweiz fik en andenplads i konkurrencen.

Jens Myrup Pedersen, professor i cybersikkerhed ved Aalborg Universitet og træner for det danske cyberlandshold siger til Computerworld:

"Det er en kraftpræstation fra et ekstremt stærkt dansk hold, der selv om man har mødt modstand er forsat med at kæmpe."

Hvordan er følelsen om et tredjeplads?

"En tredeplads er ekstremt flot, og de er i eliten af cyberfolk i Europa. Og Tyskland, der tager førstepladen er et traditionelt stærkt hold."

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job