Apple halter bagefter i det store AI-ræs: På vej med kæmpemæssig milliard-investering

Et nyt AI-team hos Apple skal sikre, at selskabet ikke bliver hægtet helt af i det store kunstig intelligens-kapløb. Teamet, der mener at have et årligt budget på syv milliarder kroner, kan allerede til næste år være klar med en ny og smartere udgave af Siri.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / David Grandmougin)

ChatGPT’s succes kom bag på store del af it-branchen.

Men hvor Google og Microsoft har svaret igen med deres løsninger baseret på generativ kunstig intelligens, så befinder Apple sig stadigvæk på bagkant.

Ifølge erhvervsmediet Bloomberg har der også internt i Apple bredt sig en erkendelse af, at selskabet har overset et kæmpemæssigt teknologisk nybrud.

“Der er en del frygt internt om det her emne, og internt bliver det set som en fejl,” siger en person med viden om emnet til Bloombergs PowerOn-nyhedsbrev.

Nyt team med milliarder i ryggen

I forsøget på at indhente konkurrenterne har Apple dog samlet et team, der leder af Apple chef kunstig intelligens John Giannandrea og software-chef Craig Frederighi.

Det forventes at teamet i den kommende tid vil investere i omegnen af syv milliarder kroner årligt på området.

Planen er ifølge Bloomberg, at selskabet skal udvikle en ny version af Siri, der muligvis allerede vil være klar til lancering i næste år.

Bloomberg oplyser dog også, at der er stadigvæk er bekymringer i forhold til implementeringen af teknologien.

Især når det gælder en brede implementering på tværs af Apples produktlinjer.

Eksempelvis arbejder Apple i øjeblikket på implementere løsninger baseret på generativ intelligens i udviklingsværktøjer Xcode, hvor vi ville kunne fungere på samme måde som Copilot i Microsofts Github.

Apple har allerede udviklet sin egen sprogmodel, der har fået navnet Ajax og i øjeblikket bliver anvendt i en chatbot, der under navnet ‘Apple GPT,’ bliver testet internt i selskabet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S