DMdata tavs som en østers efter fremgang

DMdata, der blev overtaget af IBM sidste år, fik vækst i både omsætning og overskud i 2004. Trods fremgangen klapper selskabets ledelse i som en østers, når det drejer sig om, hvordan fremgangen er landet. "Vi kommenterer ikke lokale regnskabstal," lyder beskeden fra det tilknappede selskab.

Overskuddet i DMdata er vokset fra 96 til 138 millioner kroner, og omsætningen er steget med godt 200 millioner.

Hvad der ligger bag de pæne tal, og planerne for forretningen i indeværende år, er det ikke muligt at få at vide efter, at IBM har overtaget selskabet.

Direktør Ole Hamann, der overtager posten som administrerende direktør om en uges tid, når administrerende direktør Flemming L. Jensen går til PBS, vil nemlig ikke sige noget.

Han vil ikke engang sige, at han ikke vil sige noget. Det må IBM's pressechef Rikke Ploug Niemann gøre på hans vegne.

Kan jeg ikke kommentere

? Vi kan ikke kommentere på lokale regnskabstal, forklarer pressechefen.

DMdata A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning2.062,81.797,6
Bruttofortjeneste917,2718,3
Resultat før skat 190,7138,5
Resultat137,595,8
Egenkapital433,7327,5
Antal ansatte1.301910

Sidste år fortalte DMdatas administrerende direktør, Flemming L. Jensen, om, at selskabet overvejede at etablere sig i Tyskland, og at DMdata ikke var så udsat for konjunktursvingninger, fordi outsourcing af drift ofte er baseret på længerevarende aftaler.

Selv forklarer DMdata i sin regnskabsmeddelelse, at selskabets "forretningsområder omfatter drift af mainframe- og serverbaserede systemer, etablering og drift af netværk og sikkerhedskoncepter."

Blandt de større aftaler er driftsopgaver for A.P. Møller-Mærsk og Danske Bank, der beløber sig til mere end seks milliarder kroner over en tiårig periode.

I 2005 forventer DMdata vækst i omsætningen og en "stabil resultatudvikling."

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job