DMdata tavs som en østers efter fremgang

DMdata, der blev overtaget af IBM sidste år, fik vækst i både omsætning og overskud i 2004. Trods fremgangen klapper selskabets ledelse i som en østers, når det drejer sig om, hvordan fremgangen er landet. "Vi kommenterer ikke lokale regnskabstal," lyder beskeden fra det tilknappede selskab.

Overskuddet i DMdata er vokset fra 96 til 138 millioner kroner, og omsætningen er steget med godt 200 millioner.

Hvad der ligger bag de pæne tal, og planerne for forretningen i indeværende år, er det ikke muligt at få at vide efter, at IBM har overtaget selskabet.

Direktør Ole Hamann, der overtager posten som administrerende direktør om en uges tid, når administrerende direktør Flemming L. Jensen går til PBS, vil nemlig ikke sige noget.

Han vil ikke engang sige, at han ikke vil sige noget. Det må IBM's pressechef Rikke Ploug Niemann gøre på hans vegne.

Kan jeg ikke kommentere

? Vi kan ikke kommentere på lokale regnskabstal, forklarer pressechefen.

DMdata A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning2.062,81.797,6
Bruttofortjeneste917,2718,3
Resultat før skat 190,7138,5
Resultat137,595,8
Egenkapital433,7327,5
Antal ansatte1.301910

Sidste år fortalte DMdatas administrerende direktør, Flemming L. Jensen, om, at selskabet overvejede at etablere sig i Tyskland, og at DMdata ikke var så udsat for konjunktursvingninger, fordi outsourcing af drift ofte er baseret på længerevarende aftaler.

Selv forklarer DMdata i sin regnskabsmeddelelse, at selskabets "forretningsområder omfatter drift af mainframe- og serverbaserede systemer, etablering og drift af netværk og sikkerhedskoncepter."

Blandt de større aftaler er driftsopgaver for A.P. Møller-Mærsk og Danske Bank, der beløber sig til mere end seks milliarder kroner over en tiårig periode.

I 2005 forventer DMdata vækst i omsætningen og en "stabil resultatudvikling."

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S