Var blevet advaret inden "det største cyberangreb i Danmark": Fejlbehæftet firewall var alt, der stod mellem angriberne og kontrollen med dansk infrastruktur

Mens brancheorganisationen SektorCERT satte sin sparsomme bemanding til at arbejde i døgndrift, så valgte flere selskaber i energibranchen at ignorere advarsler om sårbare firewalls. Læs om hele angrebet, der kompromitterede 22 danske selskaber i maj.

Artikel top billede

(Foto: William Hook)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her hvorfor flere danske energiselskaber ikke patchede en farlig sårbarhed 25 dage efter første advarsel.
  • Læs om hele forløbet gennem det største cyberangreb på Danmark nogensinde.
1.430
7:15 min
Heltehistorien om, hvordan den danske energisektor ved - endelig - at patche en firewall fik afværget gener for 100.000 danskere gik medierne rundt over weekenden.

Men på rapportens side otte starter beskrivelsen af et forløb, der stiller angrebets forløb i et alt andet end et heroisk skær for de 22 danske selskaber, som blev kompromitteret i maj 2023.

For mens de største skader blev afværget under selve angrebet, da SektorCERT arbejdede i døgndrift for at redde de ramte selskaber, så var grundlaget for at holde hackere ude i første omgang brolagt med uvidenhed og dårlige beslutninger fra selskabernes side.

Her er hele gennemgangen af forløbet, der resulterede i at 22 danske selskaber i energisektoren i maj blev hacket.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet