Var blevet advaret inden "det største cyberangreb i Danmark": Fejlbehæftet firewall var alt, der stod mellem angriberne og kontrollen med dansk infrastruktur

Mens brancheorganisationen SektorCERT satte sin sparsomme bemanding til at arbejde i døgndrift, så valgte flere selskaber i energibranchen at ignorere advarsler om sårbare firewalls. Læs om hele angrebet, der kompromitterede 22 danske selskaber i maj.

Artikel top billede

(Foto: William Hook)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her hvorfor flere danske energiselskaber ikke patchede en farlig sårbarhed 25 dage efter første advarsel.
  • Læs om hele forløbet gennem det største cyberangreb på Danmark nogensinde.
1.430
7:15 min
Heltehistorien om, hvordan den danske energisektor ved - endelig - at patche en firewall fik afværget gener for 100.000 danskere gik medierne rundt over weekenden.

Men på rapportens side otte starter beskrivelsen af et forløb, der stiller angrebets forløb i et alt andet end et heroisk skær for de 22 danske selskaber, som blev kompromitteret i maj 2023.

For mens de største skader blev afværget under selve angrebet, da SektorCERT arbejdede i døgndrift for at redde de ramte selskaber, så var grundlaget for at holde hackere ude i første omgang brolagt med uvidenhed og dårlige beslutninger fra selskabernes side.

Her er hele gennemgangen af forløbet, der resulterede i at 22 danske selskaber i energisektoren i maj blev hacket.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job