Microsoft lukkede for ansattes adgang til ChatGPT efter fejl under test

Microsoft måtte i en periode lukke for de ansattes adgang til ChatGPT. Oprindeligt blev det meldt ud, at årsagen til lukningen skyldtes cybersikkerhedsbekymringer, men senere lød det, at der var tale om en fejl.

Artikel top billede

(Foto: Jonathan Kemper/Unsplash)

Tech-giganten Microsoft, som ejer 49 procent af OpenAI, måtte torsdag lukke for sine ansattes adgang til ChatGPT, som OpenAI ellers står bag.

Det skete efter it-sikkerhedsmæssige bekymringer, lød det i første omgang.

“På grund af sikkerheds- og dataproblemer er en række AI-værktøjer ikke længere tilgængelige for medarbejdere at bruge,” meddelte Microsoft til de ansatte i en opdatering på et internt websted.

Det skriver CNBC.

Lukningen af chat-servicen var dog kortvarig.

“Selvom det er rigtigt, at Microsoft har investeret i OpenAI, og at ChatGPT har indbyggede sikkerhedsforanstaltninger for at forhindre ukorrekt brug, er webstedet ikke desto mindre en ekstern tredjepartstjeneste,” skrev Microsoft i advarslen og fortsatte:

“Det betyder, at du skal udvise forsigtighed ved at bruge det på grund af risici for privatliv og sikkerhed. Dette gælder også for alle andre eksterne AI-tjenester, såsom Midjourney eller Replika.”

I en kommentar til CNBC oplyser Microsoft dog efterfølgende, at blokeringen skete som en fejl, der var resultat af en test af store sprogmodeller (LLM’er).

“Vi testede endepunktskontrolsystemer for LLM’er og tændte dem utilsigtet for alle medarbejdere,” skriver Microsoft til mediet og fortsætter:

“Vi genoprettede tjenesten kort efter, vi havde identificeret vores fejl. Som vi tidligere har sagt, opfordrer vi medarbejdere og kunder til at bruge tjenester som Bing Chat Enterprise og ChatGPT Enterprise, der kommer med højere niveauer af privatlivs- og sikkerhedsbeskyttelse.”

I sidste uge blev ChatGPT midlertidigt lukket af et DDoS-angreb. Den cyberkriminelle gruppe Anonymous Sudan tog ansvar for angrebet.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Proceskoordinator til teknisk dokumentation i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S