Microsoft lukkede for ansattes adgang til ChatGPT efter fejl under test

Microsoft måtte i en periode lukke for de ansattes adgang til ChatGPT. Oprindeligt blev det meldt ud, at årsagen til lukningen skyldtes cybersikkerhedsbekymringer, men senere lød det, at der var tale om en fejl.

Artikel top billede

(Foto: Jonathan Kemper/Unsplash)

Tech-giganten Microsoft, som ejer 49 procent af OpenAI, måtte torsdag lukke for sine ansattes adgang til ChatGPT, som OpenAI ellers står bag.

Det skete efter it-sikkerhedsmæssige bekymringer, lød det i første omgang.

“På grund af sikkerheds- og dataproblemer er en række AI-værktøjer ikke længere tilgængelige for medarbejdere at bruge,” meddelte Microsoft til de ansatte i en opdatering på et internt websted.

Det skriver CNBC.

Lukningen af chat-servicen var dog kortvarig.

“Selvom det er rigtigt, at Microsoft har investeret i OpenAI, og at ChatGPT har indbyggede sikkerhedsforanstaltninger for at forhindre ukorrekt brug, er webstedet ikke desto mindre en ekstern tredjepartstjeneste,” skrev Microsoft i advarslen og fortsatte:

“Det betyder, at du skal udvise forsigtighed ved at bruge det på grund af risici for privatliv og sikkerhed. Dette gælder også for alle andre eksterne AI-tjenester, såsom Midjourney eller Replika.”

I en kommentar til CNBC oplyser Microsoft dog efterfølgende, at blokeringen skete som en fejl, der var resultat af en test af store sprogmodeller (LLM’er).

“Vi testede endepunktskontrolsystemer for LLM’er og tændte dem utilsigtet for alle medarbejdere,” skriver Microsoft til mediet og fortsætter:

“Vi genoprettede tjenesten kort efter, vi havde identificeret vores fejl. Som vi tidligere har sagt, opfordrer vi medarbejdere og kunder til at bruge tjenester som Bing Chat Enterprise og ChatGPT Enterprise, der kommer med højere niveauer af privatlivs- og sikkerhedsbeskyttelse.”

I sidste uge blev ChatGPT midlertidigt lukket af et DDoS-angreb. Den cyberkriminelle gruppe Anonymous Sudan tog ansvar for angrebet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job