Stor politiaktion rammer ransomware-gruppe bag tusindvis af angreb – gruppens 32-årige bagmand er nu anholdt

I en stor koordineret politiaktion er bagmændene bag tusindvis af ransomware-angreb blevet anholdt. Politiaktionen er udført med hjælp fra politiet i syv forskellige lande og i samarbejde med Europol.

Artikel top billede

(Foto: Screendump fra Youtube)

I en stor og koordineret politiaktion er en 32-årig ransomware-bagmand og flere af hans medskyldige blevet anholdt.

Aktionen blev udført i samarbejde Europol og Eurojust samt politimyndigheder fra syv forskellige lande

Det oplyser Eurojust, der er et samarbejde mellem anklagemyndigheder i EU’s medlemslande.

Angreb mod 1800 virksomheder

Anholdelserne er foretaget i Ukraine, og medlemmerne af gruppen sættes i forbindelse med angreb mod 1.800 virksomheder og organisationer i intet mindre end 71 forskellige lande.

Her i blandt flere store, men unavngivne virksomheder.

Det vurderes, at de ramte organisationer samlet set har tabt flere hundrede millioner euro som følge af angrebene.

"Efter at have været uopdaget i de kompromitterede systemer i en periode, nogle gange i måneder, har de kriminelle aktiveret forskellige typer ransomware, som eksempelvis LockerGoga, MegaCortex, HIVE eller Dharma," oplyser Eurojust i en pressemeddelelse.

Ransomware-gruppen gjorde både brug af brute force-metoder, SQL-injektioner og phishing e-mails for at få adgangsgivende til systemerne.

30 adresser ransaget

Politifolk og efterforskere fra Norge, Frankrig, Tyskland og USA har bistået de ukrainske myndigheder i de koordinerede ransagninger, der foregik på i alt 30 forskellige adresser i Ukraine.

Udover den 32-årige leder af gruppen blev fire medskyldige anholdt som led i aktionen, hvor der også blev beslaglagt en større mængde udstyr.

De ukrainske myndigheder har lagt en video af på Youtube, hvor man kan se anholdelsen samt de beslaglagte ejendele, som udover computer-udstyr tilsyneladende tæller kontantbeløb og biler.

Videoen kan ses her:

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job