Stor politiaktion rammer ransomware-gruppe bag tusindvis af angreb – gruppens 32-årige bagmand er nu anholdt

I en stor koordineret politiaktion er bagmændene bag tusindvis af ransomware-angreb blevet anholdt. Politiaktionen er udført med hjælp fra politiet i syv forskellige lande og i samarbejde med Europol.

Artikel top billede

(Foto: Screendump fra Youtube)

I en stor og koordineret politiaktion er en 32-årig ransomware-bagmand og flere af hans medskyldige blevet anholdt.

Aktionen blev udført i samarbejde Europol og Eurojust samt politimyndigheder fra syv forskellige lande

Det oplyser Eurojust, der er et samarbejde mellem anklagemyndigheder i EU’s medlemslande.

Angreb mod 1800 virksomheder

Anholdelserne er foretaget i Ukraine, og medlemmerne af gruppen sættes i forbindelse med angreb mod 1.800 virksomheder og organisationer i intet mindre end 71 forskellige lande.

Her i blandt flere store, men unavngivne virksomheder.

Det vurderes, at de ramte organisationer samlet set har tabt flere hundrede millioner euro som følge af angrebene.

"Efter at have været uopdaget i de kompromitterede systemer i en periode, nogle gange i måneder, har de kriminelle aktiveret forskellige typer ransomware, som eksempelvis LockerGoga, MegaCortex, HIVE eller Dharma," oplyser Eurojust i en pressemeddelelse.

Ransomware-gruppen gjorde både brug af brute force-metoder, SQL-injektioner og phishing e-mails for at få adgangsgivende til systemerne.

30 adresser ransaget

Politifolk og efterforskere fra Norge, Frankrig, Tyskland og USA har bistået de ukrainske myndigheder i de koordinerede ransagninger, der foregik på i alt 30 forskellige adresser i Ukraine.

Udover den 32-årige leder af gruppen blev fire medskyldige anholdt som led i aktionen, hvor der også blev beslaglagt en større mængde udstyr.

De ukrainske myndigheder har lagt en video af på Youtube, hvor man kan se anholdelsen samt de beslaglagte ejendele, som udover computer-udstyr tilsyneladende tæller kontantbeløb og biler.

Videoen kan ses her:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S