Stor politiaktion rammer ransomware-gruppe bag tusindvis af angreb – gruppens 32-årige bagmand er nu anholdt

I en stor koordineret politiaktion er bagmændene bag tusindvis af ransomware-angreb blevet anholdt. Politiaktionen er udført med hjælp fra politiet i syv forskellige lande og i samarbejde med Europol.

Artikel top billede

(Foto: Screendump fra Youtube)

I en stor og koordineret politiaktion er en 32-årig ransomware-bagmand og flere af hans medskyldige blevet anholdt.

Aktionen blev udført i samarbejde Europol og Eurojust samt politimyndigheder fra syv forskellige lande

Det oplyser Eurojust, der er et samarbejde mellem anklagemyndigheder i EU’s medlemslande.

Angreb mod 1800 virksomheder

Anholdelserne er foretaget i Ukraine, og medlemmerne af gruppen sættes i forbindelse med angreb mod 1.800 virksomheder og organisationer i intet mindre end 71 forskellige lande.

Her i blandt flere store, men unavngivne virksomheder.

Det vurderes, at de ramte organisationer samlet set har tabt flere hundrede millioner euro som følge af angrebene.

"Efter at have været uopdaget i de kompromitterede systemer i en periode, nogle gange i måneder, har de kriminelle aktiveret forskellige typer ransomware, som eksempelvis LockerGoga, MegaCortex, HIVE eller Dharma," oplyser Eurojust i en pressemeddelelse.

Ransomware-gruppen gjorde både brug af brute force-metoder, SQL-injektioner og phishing e-mails for at få adgangsgivende til systemerne.

30 adresser ransaget

Politifolk og efterforskere fra Norge, Frankrig, Tyskland og USA har bistået de ukrainske myndigheder i de koordinerede ransagninger, der foregik på i alt 30 forskellige adresser i Ukraine.

Udover den 32-årige leder af gruppen blev fire medskyldige anholdt som led i aktionen, hvor der også blev beslaglagt en større mængde udstyr.

De ukrainske myndigheder har lagt en video af på Youtube, hvor man kan se anholdelsen samt de beslaglagte ejendele, som udover computer-udstyr tilsyneladende tæller kontantbeløb og biler.

Videoen kan ses her:

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S