Den offentlige sektor i Sverige får sin egen Chat GPT

Sveriges nationale center for kunstig intelligens, AI Sweden, vil bygge en ny stor sprogmodel for Sverige og sideløbende udvikle en digital assistent, der er specielt tilpasset den svenske offentlige sektor.

Artikel top billede

(Foto: Linus Mimietz)

Svenskerne er langt foran Danmark, når det kommer til udvikling af kunstig intelligens.

Sidste år udgav Sveriges nationale center for kunstig intelligens, AI Sweden, sin første udgave af af GPT-SW3, den første store sprogmodel for nordiske sprog, der netop er blevet gjort frit tilgængelig for virksomheder og andre organisationer.

Og nu kommer AI Sweden så med to nye store initiativer. Det skriver Computer Sweden.

Det første initiativ er at udvikle en ekstra stor sprogmodel for Sverige, som har en generel evne til at løse forskellige opgaver og interagere med eksterne værktøjer som databaser og browsere, og den vil også kunne håndtere og generere billeder og lyde.

I en første fase, frem til sommeren 2024, indsamles data til træning af modellen, og i en anden fase, der skønnes at vare frem til slutningen af 2024, trænes modellen.

Ambitionen er en familie af modeller, hvoraf den største har mindst 100 milliarder parametre. I en tredje fase vil initiativet blive opskaleret.

"For Sveriges digitale suverænitet er det afgørende, at vi har vores egen ekspertise og teknologi, da det giver os indflydelse på træningsdata og skaber kontrol over teknologien. Ved at begynde at bygge disse modeller nu, er vi på forkant med den teknologiske udvikling," siger Magnus Sahlgren, forskningschef hos AI Sweden.

Modellerne vil være åbne og tilgængelige for ændringer, finjusteringer, forskning og kommercialisering.

Det andet store initiativ fra AI Sweden er, at man vil udvikle en fælles digital assistent til den offentlige sektor ved at finjustere en stor sprogmodel, såsom GPT-SW3, ved hjælp af data genereret af folk, der arbejder i offentlige organisationer.

Assistenten fungerer ligesom Chat GPT, men er skræddersyet til den svenske offentlige sektor. Den skal være nem at bruge, og alle medarbejdere skal have adgang til den.

Tanken er, at den skal støtte dem med tekstbaserede opgaver og dermed frigøre tid til andre opgaver. Det handler blandt andet om at sammenfatte og analysere store tekstmængder, redigere tekster for at gøre dem mere læsevenlige og lave rapporter og dokumenter efter bestemte skabeloner og retningslinjer.

Men også om at klassificere dokumenter og skabe beslutningsstøtte i administrative processer og producere individualiseret støtte til borgerne.

”Det er et værktøj, som medarbejderne kan bruge, det er ikke meningen, at det skal erstatte dem. Den er heller ikke autonom, den arbejder ikke på egen hånd," siger Jonatan Permert, AI Transformation Strategist i AI Sweden.

Danmark arbejder også mod at skabe sin egen chatbot, men vi er dog langt bagefter svenskerne.

Helt konkret undersøger Digitaliseringsministeriet, Kommunernes Landsforening og ATP-mulighederne og udfordringerne ved at udvikle en offentlig dansk sprogmodel.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job