Den offentlige sektor i Sverige får sin egen Chat GPT

Sveriges nationale center for kunstig intelligens, AI Sweden, vil bygge en ny stor sprogmodel for Sverige og sideløbende udvikle en digital assistent, der er specielt tilpasset den svenske offentlige sektor.

Artikel top billede

(Foto: Linus Mimietz)

Svenskerne er langt foran Danmark, når det kommer til udvikling af kunstig intelligens.

Sidste år udgav Sveriges nationale center for kunstig intelligens, AI Sweden, sin første udgave af af GPT-SW3, den første store sprogmodel for nordiske sprog, der netop er blevet gjort frit tilgængelig for virksomheder og andre organisationer.

Og nu kommer AI Sweden så med to nye store initiativer. Det skriver Computer Sweden.

Det første initiativ er at udvikle en ekstra stor sprogmodel for Sverige, som har en generel evne til at løse forskellige opgaver og interagere med eksterne værktøjer som databaser og browsere, og den vil også kunne håndtere og generere billeder og lyde.

I en første fase, frem til sommeren 2024, indsamles data til træning af modellen, og i en anden fase, der skønnes at vare frem til slutningen af 2024, trænes modellen.

Ambitionen er en familie af modeller, hvoraf den største har mindst 100 milliarder parametre. I en tredje fase vil initiativet blive opskaleret.

"For Sveriges digitale suverænitet er det afgørende, at vi har vores egen ekspertise og teknologi, da det giver os indflydelse på træningsdata og skaber kontrol over teknologien. Ved at begynde at bygge disse modeller nu, er vi på forkant med den teknologiske udvikling," siger Magnus Sahlgren, forskningschef hos AI Sweden.

Modellerne vil være åbne og tilgængelige for ændringer, finjusteringer, forskning og kommercialisering.

Det andet store initiativ fra AI Sweden er, at man vil udvikle en fælles digital assistent til den offentlige sektor ved at finjustere en stor sprogmodel, såsom GPT-SW3, ved hjælp af data genereret af folk, der arbejder i offentlige organisationer.

Assistenten fungerer ligesom Chat GPT, men er skræddersyet til den svenske offentlige sektor. Den skal være nem at bruge, og alle medarbejdere skal have adgang til den.

Tanken er, at den skal støtte dem med tekstbaserede opgaver og dermed frigøre tid til andre opgaver. Det handler blandt andet om at sammenfatte og analysere store tekstmængder, redigere tekster for at gøre dem mere læsevenlige og lave rapporter og dokumenter efter bestemte skabeloner og retningslinjer.

Men også om at klassificere dokumenter og skabe beslutningsstøtte i administrative processer og producere individualiseret støtte til borgerne.

”Det er et værktøj, som medarbejderne kan bruge, det er ikke meningen, at det skal erstatte dem. Den er heller ikke autonom, den arbejder ikke på egen hånd," siger Jonatan Permert, AI Transformation Strategist i AI Sweden.

Danmark arbejder også mod at skabe sin egen chatbot, men vi er dog langt bagefter svenskerne.

Helt konkret undersøger Digitaliseringsministeriet, Kommunernes Landsforening og ATP-mulighederne og udfordringerne ved at udvikle en offentlig dansk sprogmodel.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S