Bog: Fremtiden ligger i værdikæderne

En Harvard-professor og en crypto-haj afmystificerer NFT’ere og giver deres bud på, hvordan blockchain vil forme fremtidens net, kaldet Web 3.0.

Artikel top billede

For mange er begrebet krypto stadig ret kryptisk. Når vi bevæger os ud i diskussionen om fremtidens internet, vrimler det med ord og begreber, som får folk til at rynke panden eller trække på skulderen.

Ingen af delene er gavnligt, mener en Harvard-professor og en krypto-ekspert, der er gået sammen om af klarlægge begreberne i ”The Everything Token”.

Titlen henviser til den kommende digitale revolution, hvor NFT – non fungible tokens transformerer vores interaktioner online og offline.

NFT’er groft sagt de id-markører, som indgår i blockchains. Det vil sige i handler, hvor der betales i en eller anden form for digital valuta.

NFT'er, hævder de to forfattere, er ikke endnu et modeflip blandt net-nørder. Teknologien får afgørende betydning for digitale aktiver og for, hvordan vi uden tvivl kan tildele dem et ejerskab.

Det nytter ikke at handle for milliarder, hvis vi ikke er enige om, hvor moneterne befinder sig i værdikæden, og hvem der ejer dem eller det handlede aktiv.

Ikke kun monetær værdi er i spil. NFT’er får betydning for brand-opbygning, forbrugertillid og IP (intellektuel ejendom) på Web 3.0 - det bruger-involverende internet. Vi taler om alt fra startup-virksomheder i fars garage til Fortune 500-firmaer.

Emnet kan lyde luftigt, men læserne tages sagligt ved hånden, for de to forfattere har kreditiverne i orden. Scott Duke Kominers har sin gang på Harvard Business School, nærmere bestemt The Entrepreneurial Management Unit og Department of Economics. Steve Kaczynski har det ene ben i kommunikation og det andet i krypto-verdenen, hvor han handler og giver råd om NFT.

Titel: The Everything Token: How NFTs and Web3 Will Transform the Way We Buy, Sell, and Create

Forfattere: Steve Kaczynski og Scott Duke Kominers / (Udkommer 23. januar 2024)

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos