Bog: Fremtiden ligger i værdikæderne

En Harvard-professor og en crypto-haj afmystificerer NFT’ere og giver deres bud på, hvordan blockchain vil forme fremtidens net, kaldet Web 3.0.

Artikel top billede

For mange er begrebet krypto stadig ret kryptisk. Når vi bevæger os ud i diskussionen om fremtidens internet, vrimler det med ord og begreber, som får folk til at rynke panden eller trække på skulderen.

Ingen af delene er gavnligt, mener en Harvard-professor og en krypto-ekspert, der er gået sammen om af klarlægge begreberne i ”The Everything Token”.

Titlen henviser til den kommende digitale revolution, hvor NFT – non fungible tokens transformerer vores interaktioner online og offline.

NFT’er groft sagt de id-markører, som indgår i blockchains. Det vil sige i handler, hvor der betales i en eller anden form for digital valuta.

NFT'er, hævder de to forfattere, er ikke endnu et modeflip blandt net-nørder. Teknologien får afgørende betydning for digitale aktiver og for, hvordan vi uden tvivl kan tildele dem et ejerskab.

Det nytter ikke at handle for milliarder, hvis vi ikke er enige om, hvor moneterne befinder sig i værdikæden, og hvem der ejer dem eller det handlede aktiv.

Ikke kun monetær værdi er i spil. NFT’er får betydning for brand-opbygning, forbrugertillid og IP (intellektuel ejendom) på Web 3.0 - det bruger-involverende internet. Vi taler om alt fra startup-virksomheder i fars garage til Fortune 500-firmaer.

Emnet kan lyde luftigt, men læserne tages sagligt ved hånden, for de to forfattere har kreditiverne i orden. Scott Duke Kominers har sin gang på Harvard Business School, nærmere bestemt The Entrepreneurial Management Unit og Department of Economics. Steve Kaczynski har det ene ben i kommunikation og det andet i krypto-verdenen, hvor han handler og giver råd om NFT.

Titel: The Everything Token: How NFTs and Web3 Will Transform the Way We Buy, Sell, and Create

Forfattere: Steve Kaczynski og Scott Duke Kominers / (Udkommer 23. januar 2024)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS