Foredrag: Drop jobbet og bliv iværksætter

Til februar kan man opleve Martin Thorborg og Jan Elhøj fortælle om deres erfaringer med at hoppe af hamsterhjulet og satse på egne projekter.

Artikel top billede

Årsskiftet er traditionelt et af de tidspunkter, hvor mange lønmodtagere overvejer fremtiden. Herunder om der kunne være et alternativ til at møde på jobbet hver dag, navigere i interne hierarkier, holde møder fra morgen til aften og prøve at regne ud, hvad chefen egentlig forventer at man bruger sin tid på.

Men så er der også dem, som har været selvstændige eller iværksættere nærmest hele livet.

Det gælder blandt andet Martin Thorborg og Jan Elhøj, og 18. og 19. februar kan man opleve de to optræde på Bremen Teater i København med deres foredrag ”Lønslave? Drop dit job og følge dine drømme.”

Martin Thorborg er nok en af de mest kendte iværksættere herhjemme, har stået bag blandt andet Jubii og Dinero samt skrevet flere bøger.

Men det stod ikke skrevet i stjernerne, at han skulle ende med direktørtitel, formue og millionvilla. Tværtimod startede han som taxachauffør og er i årenes løb også gået konkurs to gange.

Heller ikke Jan Elhøj – som mange vil kende fra blandt andet Banjos Likørstue og Nul Stjerner – har samlet støv i faste stillinger.

Til gengæld har han deltaget utallige tv- og radioprogrammer og udforsket forladte steder verden sammen med makkeren Morten Kirckhoff.

Hverken Elhøj eller Thorborg er kendt for at være af den tavse støbning, og det er formentlig en sikker antagelse at regne med, at dette iværksætterforedrag bliver mere underholdende end det gennemsnitlige oplæg om emnet på DTU eller CBS.

Men læs selv mere eller bestil billetter her.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,