EU’s nye AI-lov kritiseres af Macron – nu kaster Margrethe Vestager sig ud i et forsvar: Der er flere fordele

Efter kritik fra den franske præsident Emmanuel Macron forsvarer den danske kommissær Magrethe Vestager nu EU’s AI Act. Ifølge hende skaber den forudsigelighed og juridisk sikkerhed for erhvervslivet.

Artikel top billede

(Foto: EUROPEAN UNION / Zucchi Enzo)

Før jul blev EU-landene enig om et forslag til en ny omfattende regulering af kunstig intelligens.

Formålet med den nye lovpakke, AI Act, er at sætte grænser for anvendelsen af kunstig intelligens.

Forhandlingerne foregik dog ikke uden sværdslag, hvor Frankrig, Tyskland og Italien ønskede en mindre restriktiv regulering.

Efterfølgende er lovpakken også blevet mødt af kritik fra den franske præsident Emmanuel Macron, der advarer om, at det kan skade innovationen i EU-landene.

Men i et interview med Financial Times forsvarer EU’s danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager nu lovpakken.

Ifølge hende vil det tværtimod være en fordel for europæiske it-virksomheder, der eksempelvis udvikler grundmodeller i stil med OpenAIs sprogmodel GPT-4.

Denne type virksomheder vil have nogle faste lovrammer at rette sig efter, lyder det.

“Lovpakken skaber forudsigelighed og juridisk sikkerhed i det marked, hvor løsningerne bliver taget i brug,” siger Margrethe Vestager i et interviewet med avisen, hvor hun uddyber:

“Hvis du udvikler grundmodeller, eller hvis du ønsker at udrulle grundmodeller, så ved det du lige præcis, hvad du skal være opmærksom på, når de skal tages brug. Det er vigtigt at man undgår situationer, hvor man overskrider reguleringen.”

Frygter for hård regulering

Den branche brancheorganisation Dansk Erhverv advarede dog for nylig om konsekvenserne af at regulere for hårdt.

”Det er et vanskeligt sweet-spot at ramme, men vi synes ikke, man rammer skiven helt. Det tegner til at blive en tand for byrdefuldt for europæiske virksomheder,” lød det om den nye lovgivning fra Dansk Erhvervs branchedirektør Nikolaj Wædegaard i en pressemeddelelse.

Samme bekymringer har den franske præsident Emmanuel Macron. Han frygter at europæiske AI-selskaber risikerer at blive udkonkurreret af deres kinesiske og amerikanske konkurrenter.

“Vi kan vælge at regulere hurtigere og stærkere end vores store konkurrenter, men vi vil i så fald regulere ting, som vi ikke længere selv producere eller opfinde. Det er aldrig en god ide,” lød det fra den franske præsident.

Frankrig huser eksempelvis en af Europas med lovende AI-selskaber, Mistral. Selskabet der blev stiftet for blot otte måneder siden, blev i forbindelse med stor kapitalrunde før jul værdisat til svimlende 15 milliarder kroner.

Maner til forsigtighed

Margrethe Vestager maner dog også til forsigtighed, når det gælder anvendelsen af den nye lovpakke, og hun anerkender i den forbindelse også over Financial Times, at de europæiske AI-selskaber er udfordret ved ikke at have adgang til den samme mængde venturekapital, som deres amerikanske konkurrenter.

“Regulering er ikke den eneste løsning,” siger hun og tilføjer:

“Det skaber tillid i markedet, men det er også vigtigt med investeringer og selvfølgelig er du også afhængighed, at folk tager teknologien i brug. For det først der, at du for alvor begynder at kunne forme den.”

Selvom EU-landene er nået til enighed om den nye lovpakke, mangler den dog stadigvæk at blive ratificeret af de enkelte medlemsland. Her er ifølge Financial Times stadigvæk debat om, hvorvidt Frankrig, Tyskland og Italien vil ratificere lovpakken i sin nuværende form.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job