Australien ramt af cyberangreb hver sjette minut i 2023: Hackere fik adgang til lyd- og videooptagelser fra retten

Hackere havde adgang til video- og lydoptagelser fra højesteret, byretten og de retsmedicinske domstole i løbet af en syv uger lang periode.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Flere eksperter har været ude at sige, at cybertruslen mod Danmark lige nu er historisk høj.

Men på den anden side af jordkloden i Australien, blev cybertruslen for alvor en realitet i 2023, hvor landet var usædvanligt hårdt ramt af hackerangreb.

Ifølge en rapport fra Australiens regering blev landets kritiske infrastruktur, virksomheder og private hjem ramt af et hackerangreb hvert sjette minut i hele sidste år.

Og i går offentliggjorde den australske delstat Victoria, at hackere i perioden mellem 1. november og 21. december 2023 har haft adgang til delstatens retsdatabaser ved af bryde ind i det audiovisuelle teknologinetværk.

Video- og lydoptagelser af retsmøder i delstatens højesteret, byretten og de retsmedicinske domstole blev tilgået i løbet af den syv uger lange periode. Det tæller dog også en optagelse fra oktober fra børnedomstolen, som har strenge restriktioner for at beskytte mindreåriges identitet.

"Vi forstår, at dette vil være foruroligende for dem, der har været en del af en høring," siger administrerende direktør i Victorias domstolsservice, Louise Anderson, til The Guardian.

"Vi anerkender og undskylder for den bekymring, det kan medføre for folk."

Overfor Reuters siger hun, at hackernes adgang var begrænset til optagelser, der er gemt på netværket, og de har ikke haft adgang til andre retssystemer eller optegnelser, herunder medarbejder- eller økonomidata.

Delstaten har ikke afsløret, hvorvidt de er blevet mødt med krav om løsesum.

Flere internationale medier skriver, at en hackergruppe fra Rusland formentligt står bag angrebet.

I slutningen af sidste blev DP World Australia, en af landets største havneoperatører, ramt af et omfattende cyberangreb, der tvang havneoperatøreren til at indstille driften i tre dage.

I sidste uge blev også den australske bilforhandlergruppe Eagers Automotive, ramt at et angreb, der lukkede selskabets it-systemer.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS