SAP ikke med på Danmarks nye liste over godkendte bogførings-systemer

Erhvervsstyrelsen kom tirsdag med en liste over godkendte bogføringssystemer, da der snart træder en ny lov i kraft om krav til digital bogføring. Men en af de største spillere på området, nemlig SAP, er ikke på listen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om, hvorfor SAP og andre store ERP-aktører ikke er på Erhvervsstyrelsens liste over standard bogføringsprogrammer.
506
2:45 min
Der er ny lovgivning på vej. Fra 1. juli i år træder nye krav om digital bogføring i kraft.

1. juli 2024 træder kravet om digital bogføring i kraft for alle årsregnskabspligtige virksomheder, som bruger et såkaldt ’registreret standard bogføringssystem’.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S