Ikonisk hardware-brand aflives: Efter 30 år er det slut

Plextor var engang synonym med fart og kvalitet. Men nu er det slut.

Artikel top billede

Igennem flere årtier hed det sig, at hvis man skulle have et hurtigt og driftssikkert drev, gik man sjældent galt i byen med mærket Plextor.

Efter at have været kvalitetsstempel igennem næsten 30 år, ser brandet nu ud til at blive udfaset af de nuværende ejere, komponent-producenten Kioxia.

Netmediet Toms Hardware skriver, at Plextors hjemmesider GoPlextor.com og Plextor.com, nu begge er lukkede og i stedet henviser til et af Kioxias øvrige brands, SSSTC, som tilbyder lager-produkter som ssd-drev til enterprise og datacenter-brug.

Plextor, som blev stiftet i Japan i 1985 under navnet TEXEL, opnåede ikonisk status igennem 1990’erne og nullerne ved at blive førende indenfor fremstillingen af særligt CD-rom og DVD-drev.

Fra DVD til SSD specialist

I takt med skiftet væk fra fysiske drev, opnåede Plextor også anerkendelse indenfor det gryende marked for ssd-drev i samspil med effektive controllere fra Marvell.

Selskabets populære ’M1’, ’M2’ og ’M3’ ssd’er tilbød i starten af 10’erne hele fem års garanti – en sjældenhed dengang.

Plextor kom dog bag om dansen i takt med overgangen til PCI-e 4.0 og 5.0, noterer mediet, mens det samtidig måtte se sig afhængig af flere controller-underleverandører, hvorfor kvaliteten af selskabets tidligere roste firmware dalede.

Med aflivningen af Plextor træder taiwanske Kioxia helt ud af det forbrugerrettede marked for ssd’er.

Selskabet vil dog fortsat servicere eksisterende Plextor-brugere igennem SSSTC’s service-kanaler, lyder det.

Herunder kan du læse om et af Computerworlds sidste møder med selskabets hurtige, avancerede men også dyre drev til brænding af BluRay-skiver:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S