Nyt it-system til Forsvaret blev mere end et år forsinket på grund af sikkerheds-screening

Erhvervsstyrelsen ”har mulighed for at gribe ind over for investeringer og aftaler, der udgør en trussel mod den nationale sikkerhed” – en mulighed, der blev taget i brug sidste år.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor er Forsvarets nye varslingssystem 14 måneder forsinket?
417
2:15 min
I løbet af de seneste to år har det danske forsvar søgt efter en ny leverandør til det mobile varslingssystem, der sender en besked til alle mobiltelefoner i Danmark tilfælde af nødsituationer.

Og Forsvaret nåede da også så langt, at det i marts 2022 skrev under på en aftale med en amerikansk it-leverandør, som Computerworld i marts 2022 kunne fortælle var det amerikanske teleselskab Celltick Technologies.

Men ifølge Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) opstod der en "uforudset investeringsscreening" af leverandøren, hvilket medførte, at systemet blev mere end 14 måneder forsinket, skriver Version2 i dag på baggrund af en redegørelse, som FMI har sendt til Statens IT Råd.

Som Computerworld kunne fortælle helt tilbage i foråeret 2022, blev udbuddet forsinket, da Celltick først fik ordren efter en lang screenings-proces, der betød, at ordren først blev godkendt i marts 2022 - næsten et år efter, at udbuddet blev igangsat.

Dette skyldes den dengang nye screeningslov, der blev indført 1. juli 2021, og som medførte, at Erhvervsstyrelsen skulle give FMI tilladelse til at indgå samarbejde med en leverandør.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S