Nyt it-system til Forsvaret blev mere end et år forsinket på grund af sikkerheds-screening

Erhvervsstyrelsen ”har mulighed for at gribe ind over for investeringer og aftaler, der udgør en trussel mod den nationale sikkerhed” – en mulighed, der blev taget i brug sidste år.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor er Forsvarets nye varslingssystem 14 måneder forsinket?
417
2:15 min
I løbet af de seneste to år har det danske forsvar søgt efter en ny leverandør til det mobile varslingssystem, der sender en besked til alle mobiltelefoner i Danmark tilfælde af nødsituationer.

Og Forsvaret nåede da også så langt, at det i marts 2022 skrev under på en aftale med en amerikansk it-leverandør, som Computerworld i marts 2022 kunne fortælle var det amerikanske teleselskab Celltick Technologies.

Men ifølge Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) opstod der en "uforudset investeringsscreening" af leverandøren, hvilket medførte, at systemet blev mere end 14 måneder forsinket, skriver Version2 i dag på baggrund af en redegørelse, som FMI har sendt til Statens IT Råd.

Som Computerworld kunne fortælle helt tilbage i foråeret 2022, blev udbuddet forsinket, da Celltick først fik ordren efter en lang screenings-proces, der betød, at ordren først blev godkendt i marts 2022 - næsten et år efter, at udbuddet blev igangsat.

Dette skyldes den dengang nye screeningslov, der blev indført 1. juli 2021, og som medførte, at Erhvervsstyrelsen skulle give FMI tilladelse til at indgå samarbejde med en leverandør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos