Fantastiske skærme på vej: Disse CES-nyheder er særdeles seværdige

Det er garanti for et flot udsyn til ens spil og film med årets første skærm-nyheder.

Artikel top billede

(Foto: Dell PR)

Skærme tænkes der oftest ikke synderligt over.

Det er jo en flade, som bare skal fungere, mens fjernsynet serverer noget Netflix, computeren browser på nettet og mobilen disker op med et endeløst Insta-feed.

Men ved årets udgave af klodens største elektronikmesse, Consumer Electronics Show i Las Vegas, USA, blev der fremvist et væld af spændende nye skærme, som satser på at løfte oplevelsen på flere måder.

Til skrivebordene derude satses nu tungt på stadigt mere behagelige, farverige og lynhurtige skærme. Her er oversigten over de skærme, både stationære og bærbare, som der kan ses frem til.

Dell skærm satser på komfort

Dell satser i år på skærme som ikke bare er flotte at se på, men også er behagelige at anvende i længere tid ad gangen med sin to nye buede Ultrasharp 40 og Ultrasharp 34 skærme.

Begge integrerer sensorer, der tilpasser både lysstyrke og mængden af blåt lys, så nethinderne ikke brændes af i utide.

Samtidig diskes op med op til 5K opløsning i et ekstra bredt og buet format, så det hele skulle kunne fås med.

På den tekniske front tilbydes DCI-P3 og HDR 600 farver, lysstyrke og kontrast samt frekvenser op til spilvenlige 120 Hz, mens der er indbygget en USB-C Thunderbolt 4 hub der giver op til 140 watts strømforsyning, Ethernet-, HDMI- og Displayport-tilslutninger.

Prisen oplyses ikke på nuværende tidspunkt, men salgsstarten bliver i årets første kvartal.

Afsindig hurtig LG

Mens Dell satser på komfort, satser den sydkoreanske skærmspecialist LG på fart.

Selskabets nyeste skærm-kreation byder på 27 tommers lærred med Quad-HD opløsning og parrer det med et OLED-panel, der er i stand til at blive opdateret med 480 Hz – eller langt hurtigere end hvad det menneskelige øje er i stand til at opfatte.

Samtidig er selve responstiden reduceret til 0,03 millisekunder, hvilke udelukker at skærmen på nogen måde vil forsinke dig i din gaming.

Skærmen som endnu ikke har nogen modelbetegnelse endnu vil få salgsdebut i andet halvår 2024.

LG lancerede i december et andet særdeles kvikt alternativ i form af skærmen 32GS95E, som kan veksle mellem enten høj 4K opløsning og 240 Hz frekvenser eller Full HD og vilde 480 Hz.

Begge er bygget omkring OLED-teknologi, hvilket er garant for frodige DCI-P3 farver, mens HDR400 certificeringen indikerer at lysstyrken går op til 400 nits.

Razer: 240 Hz i en bærbar

Det er ikke kun på skrivebordet, at du fremover kan få en lynhurtig skærm at spille på.

Det sørger gaming-specialisterne fra Razer for med sin nye Blade 16 gaming-bærbar, som byder på en lynende hurtig 16 tommer OLED-skærm med 240 Hz frekvens.

Altså klodens første bærbar med OLED-skærm med den vilde 240 Hz teknologi ombord.

Hvorvidt der også tilbydes hardware i enheden som kan matche skærmens potentiale, venter selskabet dog lidt med at afsløre endnu til den endelige offentliggørelse i begyndelsen af næste uge.

Skærmens tekniske egenskaber står dog klart. Opløsningen lyder på 2.560 gange 1.600 pixels, mens responstiden lyder på tre millisekunder.

Kontrast og farver er der rigeligt af med 1.000.000:1 kontrastforhold og dækning af det frodige DCI-P3 farverum.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura