Fantastiske skærme på vej: Disse CES-nyheder er særdeles seværdige

Det er garanti for et flot udsyn til ens spil og film med årets første skærm-nyheder.

Artikel top billede

(Foto: Dell PR)

Skærme tænkes der oftest ikke synderligt over.

Det er jo en flade, som bare skal fungere, mens fjernsynet serverer noget Netflix, computeren browser på nettet og mobilen disker op med et endeløst Insta-feed.

Men ved årets udgave af klodens største elektronikmesse, Consumer Electronics Show i Las Vegas, USA, blev der fremvist et væld af spændende nye skærme, som satser på at løfte oplevelsen på flere måder.

Til skrivebordene derude satses nu tungt på stadigt mere behagelige, farverige og lynhurtige skærme. Her er oversigten over de skærme, både stationære og bærbare, som der kan ses frem til.

Dell skærm satser på komfort

Dell satser i år på skærme som ikke bare er flotte at se på, men også er behagelige at anvende i længere tid ad gangen med sin to nye buede Ultrasharp 40 og Ultrasharp 34 skærme.

Begge integrerer sensorer, der tilpasser både lysstyrke og mængden af blåt lys, så nethinderne ikke brændes af i utide.

Samtidig diskes op med op til 5K opløsning i et ekstra bredt og buet format, så det hele skulle kunne fås med.

På den tekniske front tilbydes DCI-P3 og HDR 600 farver, lysstyrke og kontrast samt frekvenser op til spilvenlige 120 Hz, mens der er indbygget en USB-C Thunderbolt 4 hub der giver op til 140 watts strømforsyning, Ethernet-, HDMI- og Displayport-tilslutninger.

Prisen oplyses ikke på nuværende tidspunkt, men salgsstarten bliver i årets første kvartal.

Afsindig hurtig LG

Mens Dell satser på komfort, satser den sydkoreanske skærmspecialist LG på fart.

Selskabets nyeste skærm-kreation byder på 27 tommers lærred med Quad-HD opløsning og parrer det med et OLED-panel, der er i stand til at blive opdateret med 480 Hz – eller langt hurtigere end hvad det menneskelige øje er i stand til at opfatte.

Samtidig er selve responstiden reduceret til 0,03 millisekunder, hvilke udelukker at skærmen på nogen måde vil forsinke dig i din gaming.

Skærmen som endnu ikke har nogen modelbetegnelse endnu vil få salgsdebut i andet halvår 2024.

LG lancerede i december et andet særdeles kvikt alternativ i form af skærmen 32GS95E, som kan veksle mellem enten høj 4K opløsning og 240 Hz frekvenser eller Full HD og vilde 480 Hz.

Begge er bygget omkring OLED-teknologi, hvilket er garant for frodige DCI-P3 farver, mens HDR400 certificeringen indikerer at lysstyrken går op til 400 nits.

Razer: 240 Hz i en bærbar

Det er ikke kun på skrivebordet, at du fremover kan få en lynhurtig skærm at spille på.

Det sørger gaming-specialisterne fra Razer for med sin nye Blade 16 gaming-bærbar, som byder på en lynende hurtig 16 tommer OLED-skærm med 240 Hz frekvens.

Altså klodens første bærbar med OLED-skærm med den vilde 240 Hz teknologi ombord.

Hvorvidt der også tilbydes hardware i enheden som kan matche skærmens potentiale, venter selskabet dog lidt med at afsløre endnu til den endelige offentliggørelse i begyndelsen af næste uge.

Skærmens tekniske egenskaber står dog klart. Opløsningen lyder på 2.560 gange 1.600 pixels, mens responstiden lyder på tre millisekunder.

Kontrast og farver er der rigeligt af med 1.000.000:1 kontrastforhold og dækning af det frodige DCI-P3 farverum.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S