Jubii er fortørnet over, at flere medier heriblandt Computerworld i dag har skrevet, at selskabet nedlægger danske arbejdspladser og flytter udviklingsafdelingen til det tyske hovedkvarter i Gütersloh.
? Det er ikke korrekt, når det i flere medier står omtalt, at Jubii står over for yderligere fyringer, udtaler administrerende direktør Peter Lundsgaard i en pressemeddelelse.
Også portalchef Henrik Ørum fastslår, at fyringerne er et overstået kapitel, og Jubii nu er nede på 38 ansatte.
? Jubii består af tre dele. En portal, en udviklingsafdeling med fem mand og en salgsafdeling, siger Henrik Ørum.
I pressemeddelelsen, der er udsendt fredag eftermidddag, er udviklingsafdelingen også nævnt:
"Jubii har i dag en udviklingsafdeling, der består af syv ansatte. Der er ingen planer om at reducere i denne eller i andre af virksomhedens afdelinger."
Passer - passer ikke
Basis for skriverierne var Jubiis 2004-regnskab, hvor der blandt andet oplyses, at der gennemsnitligt i 2004 var 123 ansatte.
Derudover står der, at Jubiis ejer, Lycos Europa, har valgt "at centralisere koncernens udviklingsaktiviteter, hvorfor Jubiis udviklingsafdeling flyttes til moderselskabet i Gütersloh."
Endvidere står der, at reorganiseringen af Lycos-koncernens udviklingsaktiviteter "medfører betydelig reduktion i antallet af medarbejdere hos Jubii. Det forventes, at Jubii ved udgangen af 2005 har omkring 40 medarbejdere ansat i kerneforretningen."
Det har ikke været muligt at få en uddybende kommentar fra Jubiis administrerende direktør Peter Lundsgaard til de modstridende oplysninger.