Sverige gør klar til krig - cyberspionage kan være optræk til destruktive angreb

Rusland har følere ude alle steder, og cyberspionage fra det krigsførende land går dat heller ikke Danmark forbi. Men indsamlingen af informationer, skriver Center for Cybersikkerhed, kan være optræk til mere destruktive angreb.

Artikel top billede

(Foto: NASA)

Invasionen af Ukraine, trækker spor til det krigshærgedes lands naboer - og deres nabolande.

Senest har flere svenske ministre opfordret deres befolkning til at forberede sig på krig.

Og herhjemme har foreningen for forsvars-, beredskabs- og sikkerhedspolitik Folk & Sikkerhed udgivet en pjece med gode råd til forberedelse på en krisesituation.

Men kan det øgede trusselsbillede også ses på de digitale flanker?

I et skriftligt svar på det spørgsmål, advarer Dansk Center for Cybersikkerhed om, at den russiske cyberspionage, der lige nu sker mod nationer, kan være optræk til flere destruktive angreb.

Til Computerworld skriver den digitale enhed under Forsvarets Efterretningstjeneste:

”Når man læser FE's Udsyn, udgivet i december 2023, er det tydeligt, at vi står i en sikkerhedspolitisk situation præget af usikkerhed og rivalisering mellem stormagter. Det afspejler sig også i cybertruslen," skriver Center for Cybersikkerhed i et skriftligt svar til Computerworld.

Udsyn er den årlige rapport, om gør status over den sikkerhedspolitiske situation i verden.

Du kan finde den her.

Videre oplyser centeret:

"Blandt andet har krigen i Ukraine medført en markant øget trussel fra cyberaktivisme, og truslen fra særligt prorussiske aktivister vil vare ved, så længe krigen fortsætter. Andre former for trusler såsom f.eks. cyberspionage ligger fortsat på et meget højt niveau. Og netop cyberspionage er udtryk for ikke bare informationsindsamling af fremmede staters efterretningstjenester, men sandsynligvis også en forberedelse til at kunne udføre destruktive cyberangreb."

Men selv om indsamling af information, kan ske med et formål om at udrette fysiske skader på et mål, så er det altså forsat Forsvarets Efterretningstjeneste vurdering, at sandsynligheden for destruktive angreb på Danmark for nuværende er minimal.

"Vores vurdering er imidlertid, at truslen fra destruktive cyberangreb mod danske organisationer er lav. Ikke på grund af fravær af kapacitet til sådanne angreb, for den er til stede, også i Rusland. Men vi vurderer, at der er en begrænset intention om at foretage den slags angreb pt. En lav trussel er desuden ikke det samme som et fravær af trussel, men betyder grundlæggende, at den type angreb er mindre sandsynlige."

Den interesserede kan finde den nyligt udgivne pjece fra Folk & Sikkerhed her.

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S