Sverige gør klar til krig - cyberspionage kan være optræk til destruktive angreb

Rusland har følere ude alle steder, og cyberspionage fra det krigsførende land går dat heller ikke Danmark forbi. Men indsamlingen af informationer, skriver Center for Cybersikkerhed, kan være optræk til mere destruktive angreb.

Artikel top billede

(Foto: NASA)

Invasionen af Ukraine, trækker spor til det krigshærgedes lands naboer - og deres nabolande.

Senest har flere svenske ministre opfordret deres befolkning til at forberede sig på krig.

Og herhjemme har foreningen for forsvars-, beredskabs- og sikkerhedspolitik Folk & Sikkerhed udgivet en pjece med gode råd til forberedelse på en krisesituation.

Men kan det øgede trusselsbillede også ses på de digitale flanker?

I et skriftligt svar på det spørgsmål, advarer Dansk Center for Cybersikkerhed om, at den russiske cyberspionage, der lige nu sker mod nationer, kan være optræk til flere destruktive angreb.

Til Computerworld skriver den digitale enhed under Forsvarets Efterretningstjeneste:

”Når man læser FE's Udsyn, udgivet i december 2023, er det tydeligt, at vi står i en sikkerhedspolitisk situation præget af usikkerhed og rivalisering mellem stormagter. Det afspejler sig også i cybertruslen," skriver Center for Cybersikkerhed i et skriftligt svar til Computerworld.

Udsyn er den årlige rapport, om gør status over den sikkerhedspolitiske situation i verden.

Du kan finde den her.

Videre oplyser centeret:

"Blandt andet har krigen i Ukraine medført en markant øget trussel fra cyberaktivisme, og truslen fra særligt prorussiske aktivister vil vare ved, så længe krigen fortsætter. Andre former for trusler såsom f.eks. cyberspionage ligger fortsat på et meget højt niveau. Og netop cyberspionage er udtryk for ikke bare informationsindsamling af fremmede staters efterretningstjenester, men sandsynligvis også en forberedelse til at kunne udføre destruktive cyberangreb."

Men selv om indsamling af information, kan ske med et formål om at udrette fysiske skader på et mål, så er det altså forsat Forsvarets Efterretningstjeneste vurdering, at sandsynligheden for destruktive angreb på Danmark for nuværende er minimal.

"Vores vurdering er imidlertid, at truslen fra destruktive cyberangreb mod danske organisationer er lav. Ikke på grund af fravær af kapacitet til sådanne angreb, for den er til stede, også i Rusland. Men vi vurderer, at der er en begrænset intention om at foretage den slags angreb pt. En lav trussel er desuden ikke det samme som et fravær af trussel, men betyder grundlæggende, at den type angreb er mindre sandsynlige."

Den interesserede kan finde den nyligt udgivne pjece fra Folk & Sikkerhed her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension