Sverige gør klar til krig - cyberspionage kan være optræk til destruktive angreb

Rusland har følere ude alle steder, og cyberspionage fra det krigsførende land går dat heller ikke Danmark forbi. Men indsamlingen af informationer, skriver Center for Cybersikkerhed, kan være optræk til mere destruktive angreb.

Artikel top billede

(Foto: NASA)

Invasionen af Ukraine, trækker spor til det krigshærgedes lands naboer - og deres nabolande.

Senest har flere svenske ministre opfordret deres befolkning til at forberede sig på krig.

Og herhjemme har foreningen for forsvars-, beredskabs- og sikkerhedspolitik Folk & Sikkerhed udgivet en pjece med gode råd til forberedelse på en krisesituation.

Men kan det øgede trusselsbillede også ses på de digitale flanker?

I et skriftligt svar på det spørgsmål, advarer Dansk Center for Cybersikkerhed om, at den russiske cyberspionage, der lige nu sker mod nationer, kan være optræk til flere destruktive angreb.

Til Computerworld skriver den digitale enhed under Forsvarets Efterretningstjeneste:

”Når man læser FE's Udsyn, udgivet i december 2023, er det tydeligt, at vi står i en sikkerhedspolitisk situation præget af usikkerhed og rivalisering mellem stormagter. Det afspejler sig også i cybertruslen," skriver Center for Cybersikkerhed i et skriftligt svar til Computerworld.

Udsyn er den årlige rapport, om gør status over den sikkerhedspolitiske situation i verden.

Du kan finde den her.

Videre oplyser centeret:

"Blandt andet har krigen i Ukraine medført en markant øget trussel fra cyberaktivisme, og truslen fra særligt prorussiske aktivister vil vare ved, så længe krigen fortsætter. Andre former for trusler såsom f.eks. cyberspionage ligger fortsat på et meget højt niveau. Og netop cyberspionage er udtryk for ikke bare informationsindsamling af fremmede staters efterretningstjenester, men sandsynligvis også en forberedelse til at kunne udføre destruktive cyberangreb."

Men selv om indsamling af information, kan ske med et formål om at udrette fysiske skader på et mål, så er det altså forsat Forsvarets Efterretningstjeneste vurdering, at sandsynligheden for destruktive angreb på Danmark for nuværende er minimal.

"Vores vurdering er imidlertid, at truslen fra destruktive cyberangreb mod danske organisationer er lav. Ikke på grund af fravær af kapacitet til sådanne angreb, for den er til stede, også i Rusland. Men vi vurderer, at der er en begrænset intention om at foretage den slags angreb pt. En lav trussel er desuden ikke det samme som et fravær af trussel, men betyder grundlæggende, at den type angreb er mindre sandsynlige."

Den interesserede kan finde den nyligt udgivne pjece fra Folk & Sikkerhed her.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S