Microsoft gør klar til den næste version af PowerToys med et spritnyt værktøj

Microsoft er færdig med den næste version af PowerToys, og det betyder nye funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Screenshot/Kristoffer Ingemand)

Microsoft er færdig med at udvikle på den næste version af PowerToys.

PowerToys er en gratis værktøjskasse til Windows, som tilbyder en række forskellige funktioner, og Microsoft er nu klar til at smide den nyeste version v0.77 på gaden, når tid er.

Det skriver mediet Winbuzzer.

Ifølge mediet er der lagt op til en bredere opdatering af PowerToys med version 0.77.

Udover visuelle forbedringer er der flere funktioner på vej som for eksempel evnen til at skifte sprog til udvidet understøttelse af matematiske symboler i Quick Accent.

Command Not Found

Den nye version-0.77 kommer også til at indeholde funktionen Command Not Found.

Command Not Found virker som et PowerShell-modul, der opdager, når en bruger indtaster en kommando forkert. Herefter analyserer den fejlen og kommer med forslag til en løsning.

Funktionen skal altså hjælpe brugere med at navigere i PowerShell, når brugeren foretager forkerte kommandoer.

”Sidste hånd på et nyt PowerToy, Command Not Found. Vi er ved at udjævne installationsprocessen nu for at få alt korrekt forbundet til jer alle. Den er slået fra som standard, da den kræver PowerShell 7.4,” skriver Clint Rutkas en ledende udvikler for Windows, Windows Terminal samt PowerToys og henviser til et billede på X.

Det er uvist, hvornår den nye version præcist udkommer.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland