Microsoft gør klar til den næste version af PowerToys med et spritnyt værktøj

Microsoft er færdig med den næste version af PowerToys, og det betyder nye funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Screenshot/Kristoffer Ingemand)

Microsoft er færdig med at udvikle på den næste version af PowerToys.

PowerToys er en gratis værktøjskasse til Windows, som tilbyder en række forskellige funktioner, og Microsoft er nu klar til at smide den nyeste version v0.77 på gaden, når tid er.

Det skriver mediet Winbuzzer.

Ifølge mediet er der lagt op til en bredere opdatering af PowerToys med version 0.77.

Udover visuelle forbedringer er der flere funktioner på vej som for eksempel evnen til at skifte sprog til udvidet understøttelse af matematiske symboler i Quick Accent.

Command Not Found

Den nye version-0.77 kommer også til at indeholde funktionen Command Not Found.

Command Not Found virker som et PowerShell-modul, der opdager, når en bruger indtaster en kommando forkert. Herefter analyserer den fejlen og kommer med forslag til en løsning.

Funktionen skal altså hjælpe brugere med at navigere i PowerShell, når brugeren foretager forkerte kommandoer.

”Sidste hånd på et nyt PowerToy, Command Not Found. Vi er ved at udjævne installationsprocessen nu for at få alt korrekt forbundet til jer alle. Den er slået fra som standard, da den kræver PowerShell 7.4,” skriver Clint Rutkas en ledende udvikler for Windows, Windows Terminal samt PowerToys og henviser til et billede på X.

Det er uvist, hvornår den nye version præcist udkommer.

Læses lige nu

    Økonomistyrelsen

    Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job