Danske teleselskaber på trapperne med løsning mod fup-beskeder

De danske teleselskaber er på trapperne med en løsning mod fup-beskeder, hvor svindlere forsøger at narre godtroende borgere ved at sende falske sms’er..

Artikel top billede

(Foto: Foto: jhaymesisvip, CC BY 2.0)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om de danske teleselskabers kommende blokering af svindel-sms'er.
349
1:45 min
De danske teleselskaber er på trapperne med en løsning mod fup-beskeder, hvor svindlere giver sig ud for at være bankfolk eller lignende med den hensigt at narre penge fra godtroende borgere.

Løsningen vil blive lanceret inden for de kommende måneder, fortæller brancheorganisationen Teleindustriens direktør, Jakob Willer, til Version2

Svindelmetoden med sms’er og opkald betegnes som ‘spoofing,’ og det er et stigende problem, som har vist sig effektiv, når det handler om at fuppe godtroende danskere - ofte ældre.

Computerworld kunne før jul fortælle, at man i Sverige i begyndelsen af december med stor succes indførte en teknisk løsning til at dæmme op for fupopkald.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Region Midtjylland

License Manager med blik for overblik

Midtjylland

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S